Suchdolští brázdí ulice na růžových kolech. Sdílení bicyklů má úspěch

Před obchodem, na autobusových zastávkách i před budovou úřadu městské části Praha Suchdol můžou lidé už několik týdnů narazit na růžová kola. Slouží všem. Stačí se jen zaregistrovat a získat číselný kód k zámku, který je také v růžové barvě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Růžová kola najdou obyvatelé Suchdola na celkem deseti stanovištích | Foto: Vojta Němec

Sdílení kol je v mnoha světových metropolích běžnou záležitostí. V Praze na něj narazí zájemci v Karlíně a nově také právě v Suchdole. S nápadem přišli dva mladíci z občanského sdružení Žijeme tady.

„Cíl byl vlastně takový, že jsme chtěli podpořit cyklistickou dopravu, chtěli jsme udělat projekt, který by nás bavil a nějak se realizovat. Tohle bylo docela ideální a v podstatě jenom jsme to dělali pro sebe pro dobrý pocit, pro místní občany," popisuje počátky projektu Martin Petřík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sdílení kol v pražském Suchdole sleduje Anna Königsmarková

Stará kola sbírali přímo od obyvatel, barvili je na růžovo a spravovali na dvorku tamního úřadu, tedy přímo pod okny starosty Petra Hejla, který nápadu jednoznačně fandí. Jak ale dodává, někteří lidé mají na věc jiný názor.

„První start končil velmi záhy, protože někdo z 15 kol, které byly zprovozněné, 7 naházel ze skály do Únětického potoka, takže byly totálně zničené. Policie to řešila, případ odložila. Mezi suchdolskou mládeží byl vytipován hoch, který to měl udělat, ale k věci se nepřiznal a důkazy přímé na to nebyly," vzpomíná Petr Hejl.

Počáteční neúspěch ale Martina Petříka a Vojtu Němce neodradil. Kola doplnili a teď jich mají lidé k dispozici zhruba třicet.

Stará kola kluci vybrali od obyvatel a nastříkali je na růžovo | Foto: Martin Petřík

„Dneska to řešíme pomocí zámku, který je taky růžový. Je nepřekódovatelný, každé kolo má svoje specifické číslo a k tomu patří specifický zámek. Takže každý, kdo se u nás registruje, registrace je zdarma, tak dostane kódy od všech zámků, které pak může využívat úplně normálně," říká Martin Petřík.

Sdílení kol by chtěli kluci rozšířit i do některé další městské části. Důležitá je podle nich podpora radnice.

„Dostali jsme grant od městské části, která nám po celou dobu vyjadřuje podporu. Máme spoustu benefitů, které platit nemusíme – třeba prostor v místním zpravodaji, který nám umožňuje lidi oslovit, ale vlastně celkově náklady dosahují k deseti tisíc korun," uzavírá Martin Petřík.

Na růžová kola nasedají pravidelně téměř dvě stovky cyklistů.

Anna Königsmarková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme