Sucho snižuje výkon malých vodních elektráren, některé úplně stojí

Malé a středně velké vodní elektrárny po celé republice mají kvůli suchu výrazně snížený výkon, některé jsou kvůli suchu zcela odstavené. Provozovatelé tak budou mí menší tržby. Platí to i pro vodní elektrárnu Kníničky na Brněnské přehradě a na ni vázanou elektrárnu na řece Svratce v Komíně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malá vodní elektrárna Želina

Malá vodní elektrárna Želina | Foto: ČEZ

Michal Bezděk pracuje jako předák v elektrárně na Brněnské přehradě už čtvrt století. Takové sucho jako letos nepamatuje.

„Přes léto se jezdí zhruba dvě hodiny ráno, dvě hodiny večer. Ale v současné době je to ještě méně – hodinu a půl ráno, hodinu a půl večer. Méně už to nejde, to bychom začali vypouštět Brněnskou přehradu,“ upozorňuje.

Méně elektřiny vyrobí také další vodní elektrárny na jižní Moravě. Například zařízení na Vranovské a Vírské přehradě v červenci dodala do sítě asi 40 procent toho co obvykle.

„Malá vodní elektrárna ve Veselí nad Moravou je odstavená už od 15. července, protože bohužel voda v Moravě není,“ dodala mluvčí společnosti Božena Herodesová.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme