Suchomastskou přehradu budou čistit, dobrovolníci se snaží zachránit škeble

Necelých 6000 vzácných škeblí už ochránci přírody zachránili ze Suchomastské přehrady. Povodí Vltavy vodní dílo kvůli opravám vypouští. Škeble bez vody přežijí jen omezenou dobu, proto tam téměř každý den jezdí parta lidí z Českého svazu ochránců přírody. Škeble sbírají do kyblíků a nosí do nedaleké tůně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škeble říční (Anodonta anatina)

Škeble říční (Anodonta anatina) | Foto: public domain, Joel Berglund

„Dělá nás na tom průběžně kolem deseti patnácti lidí, střídáme se s tím, že v tuto fázi, kdy už těch škeblí není až tolik, jsme tu ve čtyřech lidech,“ říká mi na břehu vypuštěné přehrady David Zítek z Českého svazu ochránců přírody.

O víkendu sem přijeli pomoci i dobrovolníci. Stejně jako ochránci také oni měli holínky, rukavice a kýbl.

„Bahno je velmi hluboké a chvílemi je docela nebezpečné se tam pohybovat, chvílemi jsme měli problémy toho rázu, že jsme třeba do pasu zapadli do bahna, to už pak opravdu nejde. Je to tak, že škeble ještě jsou, ale na nedostupných místech.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petra Kološe ze suchomastské přehrady, kde se dobrovolníci pokoušejí zachránit co nejvíce škeblí

Po kluzkých kamenech scházíme k blátivému dnu za Kateřinou Adámkovou. Za půl hodiny nasbírala zhruba půl kyblíku škeblí.

„Já osobně jsem tu podruhé, ale kolegové sem jezdí skoro každý den. Je tu plno už mrtvých škeblí, těch odumřelých schránek, takže to musíme kontrolovat. Když jsou zavřené a ve vlhku, měla by být vidět ta nožička.“

V tom přichází další sběračka škeblí - Stanislava Bartošová. Nese si kapitální úlovek.

„Má to asi patnáct čísel, je docela těžká, asi deset deka. Našla jsem ji v zátoce, člověk se musí koukat i pod kameny, na místa, kam není vidět, ony jsou docela chytré a schovávají se tam, kde nevyschnou.“

Potrava pro ostatní

Kdyby dobrovolníci škeble nevysbírali, záleželo by jejich přežití na slunečním svitu – když slunce svítí, vydrží tak dva dny, když ne, trochu déle, ale jakmile vyschnou, umírají.

„Nové se určitě narodí, ale v oblasti poklesne počet škeblí, a než se to vrátí do nějakého původního stavu, může to trvat docela dlouho, nebo se to do něj vůbec vrátit nemusí.“

Každý živočich má v přírodě svoji funkci a škeble není výjimkou, funguje třeba jako indikátor čisté vody nebo potrava pro ostatní živočichy. Tůňka se škeblemi by mohla potěšit také volavky. Proti tomu nám lidem by říční škeble prý moc nechutnaly.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme