Šumavu protíná 25 km dlouhá cyklostezka, poslední úsek spojil Novou Hůrku a Skelnou

Správa národního parku Šumava dokončila 25kilometrovou cyklomagistrálu. Poslední pětikilometrový úsek propojil Novou Hůrku a Skelnou. Turisté se tak po jediné cyklostezce v parku dostanou z Gerlovy Huti až do Srní. V zimě bude stezka sloužit běžkařům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šumava, cyklostezka, otevření, cyklomagistrála | Foto: Jitka Englová

„V létě slouží jako cyklostezka. V zimě, pokud bude sníh, tak bude využita jako lyžařská trasa. Proto má 5 metrů na šířku, aby se na cyklostezku vešla rolba a mohla lyžařské trasy udržovat. Mosty také splňují podmínku průjezdu sněžné rolby, proto celková částka za cyklostezku nebyla nízká,“ upozorňuje manažerka projektu Jana Slonková.

Stezka končí zhruba 1,5 kilometru pod Modravou. Důvodem, proč nevede až do obce, je podle ředitele národního parku Pavla Hubeného náročný terén:

„Je to vlastně zaříznutý kaňon, ve kterém je silnice, která je sama o sobě úzká. Pak tam teče Vydra. Všechno je tam balvanité, je tam dokonce i první zóna. A tudy protáhnout cyklostezku je opravdu těžké. Zatím existují tři nebo čtyři varianty, jak to provést. Tento záměr máme v procesu velké EIA. Chceme si to nechat posoudit, která z variant bude nejpřijatelnější, a na ní pak pracovat.“

Celá cyklomagistrála měří 25 kilometrů a přišla na více než 100 milionů korun. Správa parku ji po etapách budovala deset let.

Šumava, cyklostezka, otevření, cyklomagistrála | Foto: Jitka Englová

Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme