Sušické Muzeum Šumavy slavnostně otevře rekonstruovaný historický objekt

Muzeum Šumavy v Sušici v půl páté odpoledne slavnostně otevře nově zrekonstruovaný objekt ve svém areálu. V přízemí bude lapidárium a v patře velký multifunkční sál, kde se mohou konat výstavy, besedy nebo přednášky. Muzeum získalo na opravu evropskou dotaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí v Sušici | Foto: Michaela Vetešková

Součástí rekonstrukce byla i stavba nového moderního sociálního zázemí, které muzeum citelně postrádalo, a nechybí zde ani plošina pro imobilní návštěvníky a vozíčkáře.

Historický objekt je částí bývalých městských hradeb a přiléhá k němu někdejší strážnice a městská šatlava. Jak říká ředitelka muzea Zdeňka Řezníčková, objekt v minulém a předminulém století sloužíval jako hospodářské zázemí domu, kde tehdy sídlilo děkanství. Dnes je v něm právě muzeum.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jany Kosové ze sušického Muzea Šumavy, které se chystá otevřít nově zrekonstruovaný objekt

„Údržba toho objektu byla velice špatná, takže postupně se musela strhnout střecha. Nezakryté klenby, které nadále byly narušovány deštěm sněhem a mrazem, se dostaly do takového havarijního stavu, že v roce 1955 bylo nutno z bezpečnostních důvodů strhnout i tuto část kleneb,“ vypráví Řezníčková.

Muzeum sídlí v tomto areálu už od roku 1930 a od samého počátku o rekonstrukci usilovalo. „Při rekonstrukci jsme vycházeli z původních plánů z 30. let minulého století a snažili jsme se využít toho, co už naši předci zpracovali a jaké záměry s tímto areálem měli,“ říká ředitelka Muzea Šumavy.

Celkově si rekonstrukce vyžádala 20 milionů korun. Přes 12 milionů činila dotace z Evropské unie a zbytek uhradil Plzeňský kraj, který muzeum zřizuje.

Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme