Svatba zdarma, příspěvek na dítě, místo ve školce. Obec chce zvýšit počet občanů výhodami

Některá města a obce hledají možnosti jak přilákat mladé lidi a navýšit si tak počet obyvatel. Třeba ve Zruči nad Sázavou posílá radnice rodinám pět tisíc korun za každé narozené dítě, snaží se tak podpořit porodnost. Před časem město kvůli silné populační vlně opravilo školy a školky. Radnice nechce, aby moderní budovy zůstaly za pár let poloprázdné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě ve školce. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock Exchange

„Kdysi to byly klasické školní šatny. Začaly se nám zvětšovat počty dětí, a proto jsme museli hledat prostory, abychom je někam umístili a zhruba před pěti lety tady vznikla tato třída, jsou v ní třeťáci,“ říká ředitelka základní školy ve Zruči nad Sázavou Ivana Stará o prostorné moderní místnosti s tabulí, lavicemi a hracím koutkem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rodiče dětí můžou o peníze žádat už čtvrt roku a to i zpětně za celý loňský rok. Částku zatím radnice přiznala 23 lidem.

V současné době školu navštěvuje 450 dětí, za posledních pět let se navýšil počet žáků skoro o 60 dětí. Za tři roky by ale vzhledem k počtu narozených dětí ve Zruči nad Sázavou a okolí, mohla škola přijít o jednu ze dvou tříd prvňáčků. Pak by se moderní třída předělaná z šatny stala zbytečnou.

Před deseti lety se párům ze Zruče nad Sázavou narodilo ročně až padesát dětí, které jsou teď na prvním stupni. V posledních letech zapíše zdejší matrika už jenom kolem třiceti novorozenců. Pětitisícový příspěvek za každé narozené dítě radnice zavedla nejenom proto, aby podpořila porodnost. Podle nezávislého starosty Martina Hujera chtějí zvýšit taky počet lidí s trvalým bydlištěm ve Zruči. Právě ti si můžou o příspěvek požádat.

„Nárok na příspěvek má rodina s dítětem, kde aspoň jeden z rodičů má trvalé bydliště ve Zruči,“ říká starosta s tím, že stačí vyplnit jednoduchou žádost. Všechny informace má město na svých webových stránkách.

Rodiny s dětmi v příštím roce dostanou vyšší přídavky a slevu na dani, schválila vládní koalice

Číst článek

Rodiče dětí můžou o peníze žádat už čtvrt roku a to i zpětně za celý loňský rok. Částku zatím radnice přiznala 23 lidem. Příspěvek získala třeba Jana Fremlová.

„Překvapilo mě, že na něco takového dosáhnou i lidé, kteří běžně příspěvky nedostávají. Přišli jsme k tomu náhodou, známá nám poslala informace. Zažádali jsme si pro jistotu už loni, zpětně nám příspěvky uhradily půlku kočáru,“ říká.

Lidé s trvalým bydlištěm ve Zruči nad Sázavou mají taky další výhody. Snoubenci se můžou zadarmo vzít na zdejším zámku a navíc si vybrat prostory, kde chtějí obřad. Místo ve školce mají zase jisté všechny děti starší tří let.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme