Svatební hostinu prince Williama ozdobí perníková srdce ze Vsetína

Svatební hostinu prince Williama a jeho snoubenky Kate Middletonové ve Westminsterském opatství ozdobí velká perníková srdce z Česka. Vyrábí je studentky Střední odborné školy Josefa Sousedíka ve Vsetíně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I tato mřížka na perníku vznikla jen pomocí obyčejného cukrářského kornoutu

I tato mřížka na perníku vznikla jen pomocí obyčejného cukrářského kornoutu | Foto: SOŠ Josefa Sousedíka Vsetín

Na jednom z velkých medových srdcí v těchto dnech pilně pracuje nejlepší perníkářka světa Marie Kolínková. Spolu s Markétou Václavíkovou získala na čtvrté největší soutěži cukrářů zlato.

Soutěž Culinary World Cup se v Lucembursku koná každé čtyři roky a sjíždí se na ni elita z celého světa. Právě ocenění světově uznávaných porotců přivedlo pedagožku školy Jaroslavu Londovou k nápadu, poslat do Velké Británie výrobky z perníku.

„Perníková srdce se tady u nás dávají ke svatbě tradičně a věřím, že český obyčej pochopí i v Anglii. Snoubenci budou vědět, že perníky pro ně vytvořili mistři světa, ale víc podrobností vám k tomu zatím neřeknu. Až přijde čas, vše se dočtete na webových stránkách naší školy,“ vysvětluje Jaroslava Londová, která ve škole vyučuje odborné kreslení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Zblízka Michaely Veteškové

Jedno hotové srdce pro královský dvůr leží v bílé krabici o velikosti 30 x 30 centimetrů na modrém taftu přímo ve třídě na školní lavici. Vytvořila jej jedna ze žaček Jaroslavy Londové. Je ozdobené cukrovou polevou ve tvaru mřížky, podobně jako vítězné výrobky Marie Kolínkové. Ty na vás působí tak, jako by je pokrývala drobná paličkovaná krajka.

„Ano, skutečně jedno ze srdcí vytváří i Marie, ale ještě vám jej neukážeme. Jako první by jej oficiálně měli prohlédnout snoubenci,“ nastiňuje Jaroslava Londová. Podle ní půjde o originální kus, který někdo hned tak neviděl. „Marie je velký talent. Tak jak zdobí pomocí cukrové polevy perník ona, to je skutečné umění. Nikdo na soutěži v Lucembursku nechtěl věřit tomu, že jde o ruční práci,“ prozrazuje.

Marie se nám naopak přiznává, že jeden větší perník zdobí několik desítek hodin a počet tahů pomocí obyčejného cukrářského kornoutku nejde spočítat. „Čárky jsem opravdu nepočítala, to se nedá. Když jsem zdobila perníky pro soutěž v Lucembursku, zablokovala se mi páteř,“ vzpomíná.

Prozrazuje však, že k výzdobě nestačí mít pevné nervy, jistou ruku a hodně trpělivosti, ale také vhodně umíchanou cukrovou polevu. „Dlouho jsme hledali způsob, jak vytvořit tu nejvhodnější polevu. Musí být jemná, aby se neoloupala, a zároveň pevná, aby s ní šlo malovat. Je tam samozřejmě cukr, voda i bílek, ale jsou v ní další ingredience, které vám neprozradím. Naše škola zvažuje, že si na polevu necháme udělat ochrannou známku,“ dodává Jaroslava Londová.

Výroba perníků na střední škole Josefa Sousedíka ve Vsetíně je obestřena tajemstvím. Alespoň že recept na perníkové těsto nám Markéta Václavíková prozradila. Je totiž autorkou těsta i formy, které bylo součástí vítězné kolekce v Lucemburku nazvané Dívčí snění. Tu tvořily medové perníky ve tvaru klobouku, deštníku, zrcadla, vějíře a košíku.

Těsto na podobný perník se zadělává prý docela normálně, nejdůležitější je kvalita polevy | Foto: SOŠ Josefa Sousedíka Vsetín

„Těsto je úplně obyčejné. Je však důležité, kolik do něj dáte kakaa, jak velkou špetku prášku do perníku nebo pečiva použijete, ale i to, jak stará jsou vejce. Pečení je tajemná alchymie. Jednou to vyjde, podruhé ne,“ domnívá se Markéta Václavíková, která vytvářela také drubéřku, tedy další ozdobný prvek na perníku, který zaujal porotce z celého světa.

„Dělá se ze žitné mouky a horké vody. Z toho se vytvoří těsto a rozválí na tenký plát. Z něj pak nakrájíte proužky a můžete modelovat,“ popisuje dvacetiletá Markéta Václavíková.

Už poněkolikáté místní cukrářky získaly mezinárodní ceny, zlatem ze světové soutěže v Lucembursku se dostaly mezi elitu. A pověst školy pravděpodobně vzroste ještě víc, když před 29. dubnem její učitelé a žáci odešlou směrem do Londýna dvě krabice se dvěma velkými srdci z perníku.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme