Svatomartinských hus je v Česku nedostatek, šéfkuchaři si je raději vozí z Maďarska

V pondělí je svátek svatého Martina a ten se tradičně pojí s ochutnáváním prvního vína z letošní úrody. V posledních letech přibylo akcí, kde se k mladému vínu pojídá i svatomartinská husa. Ukazuje se ale, že české chovy hus v tomto období nestačí pokrýt poptávku. Šéfkuchaři proto objednávají husy ze Slovenska a Maďarska.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Husy

Husy | Zdroj: ČTK

Nedostatek hus pro svatomartinské akce vyřešil vinař Petr Marcinčák z Novosedel založením vlastního chovu.

„Jsou takové zvědavé a v pohodičce. Na jaře jsem koupil 200 třítýdenních housátek a od těch tří týdnů se pasou v tříhektarovém sadu,“ říká vinař a chovatel o husách, které za týden skončí na pekáči.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč je nedostatek svatomartinských hus, zjišťovala Vlasta Gajdošíková

„Husy se nejí jen na svatého Martina, ale vlastně po celou dobu až do Vánoc. Ano, asi největší nápor je na toho svatého Martina se Svatomartinským vínem, ale my bychom chtěli, aby se konzumace Svatomartinského vína prodloužila od svatého Martina do fašanku,“ vysvětluje.

Petr Marcinčák věří, že pohoda zvířat se projeví na kvalitě jejich masa. „Myslím si, že jsou spokojené. Housata nedokrmujeme, jenom se celou dobu pasou a dostávala ječmen a teď dostávají kukuřici. Nic jiného. Pasou se a jsou volné.“

Kvalita českým husám chybí, tvrdí šéfkuchař

Právě kvalita je to, co tuzemským husám obvykle chybí, tvrdí šéfkuchař jedné z brněnských restaurací Jaroslav Kolbasovský. Jeho podnik se zapojil do akce Svatomartinské hody, ve které bude 16 restaurací po celý příští týden nabízet speciální menu, kterým vévodí právě pokrmy z hus.

„My jsme nakonec sehnali husy z Maďarska. Je to chov, který se zabývá chovem hus na tradiční úpravu jater na fois gras, takže to husí stehno je opravdu krásně tučné, velice šťavnaté, husí stehna mají zhruba 450 gramů, takže pěkný kousky,“ popisuje šéfkuchař restaurace Boulevard Jaroslav Kolbasovský.

Svatomartinská husa na mezinárodním gastronomickém festivalu Gastrofest v Českých Budějovicích | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

„Tuzemské husy samozřejmě byly, ale nechci je ze zkušenosti brát. Prostě byly tak levné, že nevzbuzovaly moji důvěru. Někdy se mi stalo, že prostě maso je fakt tuhé, vysuší se, ztratí veškerou tukovou složku a pak je problém,“ vysvětluje šéfkuchař.

Zájem o vše 'svatomartinské' roste

Jedním z velkých producentů hus na jihu Moravy je Rybářství Hodonín. Jeho jednatel Alois Kopečný si na malou poptávku rozhodně nestěžuje. Zájem o svatomartinské husy je prý rok od roku větší.

„Na místní trh dodáváme na svatého Martina asi 1500 hus. Jinak máme chovná hejna v počtu asi 2700 nosnic plus housery a každý rok se tady vylíhne asi 55 tisíc housat,“ uvádí jednatel Rybářství Hodonín Alois Kopečný.

Majitelem ochranné známky Svatomartinské je Vinařský fond. K propagaci tuzemského vína ji používá už devět let. Stále ale přibývá potravin, které jejich výrobci označují za „svatomartinské".

„Já už jsem zaznamenal i to, že se objevily svatomartinské preclíky, které se k tomu vínu hodí, a už v loňském či předloňském roce, už některé pivovary, které uvařily svatomartinské pivo. Takže se k tomu přidaly další potraviny, což je dobře, protože nejenom vínem živ je člověk, ale potřebuje i ostatní záležitosti a my jsme rádi, že se ta tradice obnovila nejenom ve víně,“ pochvaluje si ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Vlasta Gajdošíková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme