Svatý Jan na dopravní značce a palma uprostřed objezdu. Umělecké dílo v Nepomuku budí rozruch

Emoce budí mezi lidmi v Nepomuku na jižním Plzeňsku vítězný návrh uměleckého díla na téma svatý Jan Nepomucký. Stát by mělo na kruhovém objezdu ve městě, na frekventované silnici první třídy mezi Plzní a Pískem. Má upozornit na rodiště nejznámějšího českého světce a přilákat do Nepomuku více turistů. Porota složená z odborníků i zástupců města vybrala z 25ti návrhů ten, kde je světec provokativně vyobrazený na dopravní značce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autor vítězného návrhu Adam Kovalčík.

Autor vítězného návrhu Adam Kovalčík. | Foto: Monika Červená | Zdroj: Český rozhlas

Uprostřed kruhového objezdu živá palma, kousek dál nad silnicí dopravní značka se siluetou svatého Jana Nepomuckého. Tak vypadá vítězný návrh.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svatý Jan na dopravní značce a palma uprostřed objezdu. Umělecké dílo v Nepomuku budí rozruch. Podrobnosti zjišťovala Monika Zettlová

„Vycházel jsem z estetiky dopravních značek a zároveň jedno ze základních zobrazování Jana Nepomuckého je na mostě. Pomyslný most je brána, která je běžně u dopravních ukazatelů, na ní je značka ve tvaru Jana Nepomuckého,“ říká autor vítězného návrhu, mladý pražský sochař Adam Kovalčík.

Jedním z členů poroty byl i místostarosta Nepomuku Pavel Kroupa ze Strany zelených. „Vítězný návrh je nepochybně originální, dílo je současné, neotřelé, ale to že vzbudí takovou vlnu emocí, to asi nikdo z porotců nepředpokládal,“ dodává.

Vítězný návrh zaujal i Pavla Motejzíka, manažera Mikroregionu Nepomucko. „Líbí se mi nápad autora, že použil skutečně značku a značka svatý Jan Nepomucký souvisí s naším městem. To je moc hezky uchopitelné,“ hodnotí vítězný návrh Motejzík.

Naopak podle předsedy Matice svatého Jana Nepomuckého Petra Jenčíka není možné považovat vítězný návrh za umělecké dílo. Nejvíc mu vadí, že je tam nelogicky umístěná palma.

„Což je jednoznačně symbol nějakých rekreačních oblastí. Nemá nic společného s tou palmovou ratolestí, která je atributem mučednictví. Jestli někdo v té traverze vidí most, tak já teda ne. A nahoře je podle mě odfláknuta silueta svatého Jana,“ kritizuje Jenčík.

A rozdílné jsou i názory obyvatel města. Někteří si představovali spíše sochu, podle jiných je pojetí vtipné, moderní a mnohem lepší než klasický pomník.

O tom, jestli se bude dílo realizovat nebo ne, rozhodnou zastupitelé. Ještě předtím se k němu musí vyjádřit dopravní policie.

Vizualizace vítězného návrhu. | Foto: Monika Zettlová

Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme