Svaz lyžařů rozhodne, komu prodá podíly v krkonošských skiareálech

Svaz lyžařů dnes na mimořádném jednání rozhodne, jestli se zbaví svého podílu v krkonošských skiareálech. Ve hře jsou střediska ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou a Harrachově. Zájem o akcie tohoto menšinového vlastníka projevily vedle finančních skupin PPF a J&T také místní podnikatelé.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krkonoše v zimě

Krkonoše v zimě | Foto: Jan Rosenauer

Lyžaři sice drží ve střediscích jen asi třetinu akcií, případný prodej jejich podílu může přesto významně napovědět, kdo lyžování v Krkonoších zcela ovládne. Pokud by totiž v budoucnu prodával svůj podíl i většinový akcionář ČSTV, minoritní podílníci mají předkupní právo.

Krkonošské skiareály by kromě velkých finančních skupin rádi získali také místní vlekaři a majitelé pozemků, na kterých sjezdovky leží. Zájem je především o lyžařské středisko ve Špindlerově Mlýně.

„V případě, že dojde k prodeji, musí to být transparentní soutěž a musí zvítězit ta nejvýhodnější nabídka, to znamená samozřejmě ta nejvyšší cena,“ říká člen výkonného výboru ČSTV a člen představenstva skiareálu Špindlerův Mlýn Ivo Kaderka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Člen výkonného výboru ČSTV a člen představenstva skiareálu Špindlerův Mlýn Ivo Kaderka mluvil o prodeji podílů v krkonošských lyžařských střediscích

Zatím podle něj nelze předjímat, kdo majetek získá. „Schůze Svazu lyžařů ještě také nemusí dneska dopadnout nějakým jednoznačným rozhodnutím a já si dokonce myslím, že tam to definitivní rozhodnutí nepadne,“ dodává.

Hodnota areálů se šplhá do stovek milionů korun. Nejbonitnějším majetkem ČSTV je skiareál Špindlerův Mlýn, který podle Kaderky snese srovnání s evropskými horskými středisky.

V tvrdém konkurenčním prostředí je ale potřeba do lyžařských středisek velmi mnoho investovat – Kaderka dodává, že v případě Špindlerova Mlýnu by se investice měly pohybovat okolo 700 až 800 milionů, na což ale ČSTV zkrátka nemá.

Po bankrotu Sazky se svazu tělesné výchovy nedostávají peníze ani na vlastní činnost a podle některých zdrojů mu hrozí exekuce. Kaderka se domnívá, že nový zájemce o skiareály by měl za padesátiprocentní balík akcií zaplatit částku ve stovkách milionů, ideálně zhruba 300 až 500 milionů korun.

28. ledna by měla zasednout mimořádná valná hromada ČSTV, která bude volit nové vedení. Právě na něm ale bude podle Kaderky případný prodej majetku záviset.

„Pokud se zvolí nové vedení takové, které bude schopno nějakým způsobem Český svaz tělesné výchovy znovu postavit na nohy a zabezpečit finanční prostředky, tak tato varianta nemusí nastat. V případě, že se to nové vedení nepodaří zvolit jako silný tým, tak ta varianta bezesporu nastane, protože ČSTV by nemělo už žádné prostředky ke svému životu,“ vysvětluje.

Martin Drtina, Kristina Winklerová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme