Švédi budou stejně jako v roce 1642 opět dobývat Olomouc

Olomoučané si dnes mohou připomenout dávnou historii. Tři šermířské skupiny v atriu Vlastivědného muzea předvedou dobývání Olomouce Švédy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála svatého Václava v Olomouci stojí v areálu původního hradiště moravských knížat | Foto: Václav Žmolík | Zdroj: Český rozhlas

Střelba z doutnákových mušket, šermířské souboje a hromadné boje - to vše dnes uvidí Olomoučané ve Vlastivědném muzeu. Dvacet šermířů jim předvede, jak se před městskými branami bránili císařští vojáci předsunuté švédské hlídce. Snad můžeme prozradit, že císařští sice tento souboj vyhrají, celý boj ale prohrají a Olomouc padne do švédského područí. Kromě potyčky dvou jednotek diváci uvidí ještě další bojové scény.

„Adorea tam bude ještě dělat jakoby prchající měšťany z města, kteří budou v zajetí. Bude to takový malý příběh. Skončí to střetem dvou armád v bitvu a přepadením tábora,“říká Martin Tureček ze šermířského sdružení Adorea.

Šermíři se pokusí přiblížit i dobové šermířské a bojové techniky. A i když ve scénáři jsou ranění a padlí doufají, že ve skutečnosti se dnešní boj obejde bez zranění.

Radka Kvasničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme