Švédská zpěvačka Loreen zvítězila v letošním ročníku Eurovize

Švédsko si odnáší vítězství v letošním ročníku hudební soutěže Eurovize. Největší přízeň publika i poroty si vydobyla zpěvačka Loreen. Finále živě přenášené z ázerbájdžánského Baku sledovaly milióny televizních diváků po celé Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Živý přenos finále soutěže Eurovize sledovaly milióny diváků | Foto: ČTK/AP

Letošní ročník hudebního klání dostal i politický rozměr. Soutěž částečně zastínil spor o stav lidských práv v této postsovětské republice.

Výsledky soutěže odpověděly odhadům bookmakerů – milióny televizních diváků nejvíc zaujala švédská zpěvačka Loreen, hned za ní skončil soubor Buranovské bábušky z ruského Udmurtska.

Namísto tradičních výtek na adresu soutěže, která je podle některých názorů pouze nákladnou přehlídkou laciného popu, letošní Eurovizi dominovala debata o stavu lidských práv v Ázerbájdžánu.

Podle kritiků vláda v Baku využila hudební akci k vlastní propagaci. Ázerbájdžánští aktivisté poukazují na nucená vysídlení desítek rodin z domů, které prošly demolicí kvůli výstavbě nové hudební haly.

Pěveckou soutěž zastínilo i zadržení desítek příznivců opozice, kteří se v Baku pokoušeli uspořádat poklidné mítinky s požadavkem demokratických reforem.

Lenka Kabrhelová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme