Svět při 'Hodině Země' zhasne. Česká města se také připojí

Celosvětové ekologicky zaměřené akce s názvem 'Hodina Země' se dnes účastní poprvé i česká města. Vypnutím části veřejného osvětlení nebo osvětlení institucí a památek chtějí města upozornit na změny klimatu a světelné znečištění měst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mapa světelného znečištění světa | Foto: International Dark-Sky Association (IDA)

Akce začíná v půl deváté večer a potrvá jednu hodinu. Účastní se jí kromě měst nadnárodní společnosti jako IKEA nebo T-Mobile, které plánují vypnout svá loga.

Zapojit se mohou i jednotlivci. Koordinátor akce, Matěj Hollan z Ekologického institutu Veronica, vypočítal hned několik plánovaných akcí:

"Brno vypne svůj hrad Špilberk a nasvícení obelisku v Denisových sadech, Telč vypne veřejné osvětlení na historickém náměstí Zachariáše z Hradce, osvětlení vypne také Ústí nad Labem a mnoho dalších měst."

V Libereckém kraji zhasne dnes večer několik firem a veřejné osvětlení a památky potemní v Desné na Jablonecku a v České Lípě. Tam budou na pořádek dohlížet policisté s termokamerami, aby ekologicky zaměřenou akci nezneužili zloději.

Hollan dodává, že organizátoři čekají vysokou účast: "K dnešnímu dni máme k akci připojených kolem 23 obcí a měst, mnoho firem a přes deset tisíc lidí na facebooku."

Firmy a obce, které přislíbily účast, vyzývají své zaměstnance, obyvatele, spolupracovníky, hosty či klienty, aby se k akci připojily také individuálně.

Michal Záboj, Tereza Schejbalová, Ivana Schoffelová, Zuzana Walterová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme