Světový den diabetu přináší preventivní vyšetření i zdravé cukroví

Dnešek je Světovým dnem diabetu. Po celém světě se právě dnes konají osvětové akce, díky kterým by se lidé měli dozvědět více nejen o nemoci samotné, ale hlavně o její prevenci. Do akce se zapojily také čtyři nemocnice z Olomoucka – v Prostějově, Šternberku, Přerově a Šumperku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

další zájemce o měření krevních ukazatelů

další zájemce o měření krevních ukazatelů | Foto: Jan Profous

Nemocnice připravily pro návštěvníky bohatý program. Lidé zdarma dostanou odborné rady o zdravém způsobu stravování a mohou si nechat změřit nejen hladinu cukru v krvi, ale také krevní tlak.

S cukrovkou se totiž kromě vysoké hladiny krevního cukru pojí právě vysoký krevní tlak. Až tři čtvrtiny diabetiků proto umírají na choroby srdce a cév.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Českého rozhlasu Anna Kajlíková informuje o Světovém dni diabetu v Olomouci

V nemocnicích budou všem zájemcům k dispozici také nutriční terapeutky, které poradí se správnou životosprávou nebo předvedou ukázky vhodné fyzické aktivity.

Připravena je rovněž ochutnávka cukroví upečeného z rostliny stévie, což je sladilo vhodné pro diabetiky.

Nemoc je celosvětovým problémem. Jen v České republice trpí cukrovkou víc než 800 tisíc lidí a počet nemocných rychlým tempem roste. Podle odborníků se prý jedná o epidemii třetího tisíciletí.

ČTĚTE TAKÉ: Každý desátý Čech má cukrovku, nemocných stále přibývá

Mezinárodní diabetická federace odhaduje, že na celém světě trpí diabetem téměř 200 milionů lidí a očekává se, že v roce 2030 to bude už 366 milionů. Cukrovka je tedy šestou nejčastější příčinou úmrtí.

Celkové riziko úmrtí osob s diabetem je asi dvakrát až čtyřikrát vyšší než u zdravých lidí téhož věku. Komplikace, které cukrovka způsobuje, z ní pak dělají jedno z nejnákladnějších chronických onemocnění. Nejvýznamnějším rizikem jsou kardiovaskulární onemocnění.

Cukrovka je podle odborníků vlastně daní za špatný životní styl spočívající v nezdravé stravě, zvýšeném příjmu energie potravou, obezitě a nedostatku pohybu.

A právě proto vznikl celosvětový Den diabetu, který má lidem nástrahy chronické choroby připomenout.

Anna Kajlíková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme