Světový den vody oslaví v Olomouci oživením parní čerpací stanice

V bývalé vodárně v olomouckých Chválkovicích se znovu rozjede parní čerpací stanice. Vodohospodáři tuto technickou památku uvedou mimořádně do chodu při příležitosti nadcházejících oslav Světového dne vody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studna za obecním úřadem | Foto: Filip Novotný

Původní parní čerpací stanice z roku 1889 zásobovala Olomouc pitnou vodou až do roku 1960. Kromě této historické atrakce si můžou zájemci prohlédnout i moderní úpravnu vody nedaleké městské části Černovír. Díky ní mohli Olomoučané znovu využívat kvalitní hlubinné zdroje pitné vody v Černovírském lese, které byly zasaženy v roce 1997 ničivými povodněmi.

Návštěvníci i s dětmi a vnoučaty si mohou hravou formou pod dozorem laborantek provést rychlý mini rozbor vody ze své studny. Stačí ji přinést v čisté plastové láhvi od neslazené minerálky.

Kvalitu vody ze své studny si chce vyzkoušet i paní Lenka z Litovle: „Uvažuji o tom, že se letos zúčastním a donesu si svůj vzorek vody ze studny. Pokud nevyjde tak, jak bych si představovala, nechala bych si udělat větší rozbor vody, abych věděla, jak s ní máme nakládat.“

Minirozbor vody ukáže jen orientační hodnoty dusičnanů, tvrdosti vody a amoniaku. Na základě výsledků si návštěvník odnese i slevu na tzv. velký akreditovaný rozbor vody.

Blanka Mazalová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme