Svitavy mají nové resocializační byty, město vyšly na 9 milionů

Matky s dětmi nebo mladí lidé opouštějící dětské domovy už budou mít ve Svitavách kde bydlet. Dnes tam město představuje veřejnosti svůj zrekonstruovaný objekt, kde má pro ně bydlení. Investicí do opravy vyřešilo hned dva problémy - jeden sociální, druhý estetický.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty v Zeleném údolí Praha-Kunratice Praha 4 (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Radnice tak za dva miliony opravila rozpadající se dům v centru města a zároveň vyřešila problém, kam s matkami s dětmi z azylových domů nebo kojeneckého ústavu, případně s mladými lidmi opouštějícími dětské domovy, kteří nemají kam jít.

„V bytech se budou nájemci pod určitým dozorem a aktivizačními činnostmi učit žít tak, aby ve svém dalším životě neselhávali jak v péči o děti, tak v péči o domácnosti,“ říká vedoucí odboru sociálních věcí svitavské radnice Šárka Řehořová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové resocializační byty ve Svitavách se zajímala Věra Pavlasová

Rozhodně nemá obavy, že by o šest resocializačních bytů nebyl zájem. Zatím ale obsadí jen čtyři.

„S dalšími musíme počkat. Je to složité, protože někdy vytipované rodiny nebo jednotlivci před vlastním obsazením zklamali a musí zase dostat nějaký prostor pro to, aby ukázali, že jsou to právě oni, kteří jsou schopni se v bytech osvědčit,“ dodává.

A proč město přestavělo za poměrně hodně peněz svoji nemovitost právě na resocializační byty? Podle starosty za Sdružení pro Svitavy Davida Šimka měli sice i druhou možnost, tedy rozpadající se dům prodat, ale nakonec zvolili raději variantu opravit ho.

„Vydali jsme se cestou rekonstrukce tohoto objektu a rozšíření bytového fondu města, protože máme neustále spoustu zájemců o byt, a jelikož víme, že na území města je spousta občanů, kteří mají problém resocializačního charakteru, vydali jsme se touto cestou a zbudovali těchto šest bytů,“ vysvětluje.

Lidé, kteří budou v resocializačních bytech bydlet, budou muset platit nájemné - 51 korun za metr čtvereční - a budou tak trochu pod dozorem.

„Sociální pracovnice tam budou docházet, budou s klienty vypracovávat individuální plán, který budou jedenkrát za tři měsíce kontrolovat. Dále tam budou docházet pracovnice rodinného a mateřského centra, které sociální asistencí maminky a rodiny povedou, aby se naučily zvládat péči o děti, levně hospodařit a fungovat tak, aby ve svých životech neselhávali,“ uzavírá Řehořová.


Svitavy

Simona Bartošová, Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme