Svoboda a Hašek se domluvili na zlepšení podmínek v moravskokrumlovském zámku

Role Prahy v Asociaci krajů, další osud Slovanské epopeje i situace ve zdravotnictví. To byla témata, která řešili na své první oficiální schůzce pražský primátor Bohuslav Svoboda s jihomoravským hejtmanem a předsedou Asociace krajů Michalem Haškem.U slovanské epopeje se oba shodli na vzniku pracovní skupiny, která připraví společný návrh budoucnosti díla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moravský Krumlov

Tým expertů složený ze zástupců Jihomoravského kraje, Moravského Krumlova a Galerie hlavního města Prahy, bude pracovat pod vedením pražského magistrátu. Jakou roli v něm bude mít Jihomoravský kraj řekl Radiožurnálu jeho hejtman Michal Hašek:

„Pro jižní Moravu to znamená, že budeme připravovat návštěvu primátora a jeho spolupracovníků přímo v Moravském Krumlově a já jako jihomoravský hejtman začnu hledat v rozpočtu kraje na základě výsledků práce této expertní skupiny finanční prostředky například na to, aby se současné místo, kde se nachází Slovanská epopej, tedy zámek v Moravském Krumlově, s podporou Jihomoravského kraje stal ještě důstojnějším místem pro nynější umístění Slovanské epopeje.“

Primátor Prahy se už dříve dohodl se starostou Moravského Krumlova, že epopej zůstane minimálně tento rok na místě. Praha už sice podle Bohuslava Svobody vyhlédnutý prostor má, termín stěhování díla ale zatím nechtěl předjímat.

„V příštím roce epopej zůstane v Krumlově s tím, že výstava bude probíhat za normálních podmínek. Jediná otázka je, jak dopadnou srolovaná plátna, jestli budou vyžadovat nějaké speciální ošetření. Dohodli jsme se také na tom, že v rámci toho, že byla stažena žaloba, bude celý prostor odpečetěn a na jaře a v létě by to mělo fungovat normálně,“ dodal Svoboda.

Tomáš Třetina, starosta Moravského Krumlova, dnes upřesnil momentální stav sbírky. "Teď jsou plátna zapečetěná. Pět z nich je srolovaných na válcích." Podle Třetiny budou plátna rozpečetěna ve chvíli, kdy rozhodnutí městského úřadu nabyde právní moci.

Přehrát

00:00 / 00:00

rozhovor s Tomášem Třetinou, starostou Českého Krumlova.mp3

Na dotaz ohledně opětovného zpřístupnění sbírky odpověděl: "Samozřejmě jsme připraveni udělat všechno, aby bylo všech dvacet pláten vystaveno v Moravském Krumlově na začátku turistické sezony. Tedy koncem března".

Třetina také připustil, že zámek je v dezolátním stavu, avšak "prostory, kde je epopej vystavována, jsou naprosto v pořádku". Ve spolupráci s jihomoravským krajem také plánuje zlepšit stav ostatních prostor zámku.

Věra Pfeifferová, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme