Svou vlastní zahradu mají nově nevidomí v Olomouci

Rostliny nejen voní, ale také vydávají specifické zvuky. Přesvědčit se o tom ode dneška mohou návštěvníci nové zahrady pro nevidomé v olomouckých Bezdušových sadech. Ve speciálně upravených záhonech tam najdou na 80 druhů rostlin, od nejobyčejnějších bylinek až po méně známé druhy květin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel TyfloCentra Jan Příborský v olomoucké zahradě pro nevidomé

Ředitel TyfloCentra Jan Příborský v olomoucké zahradě pro nevidomé | Zdroj: ČTK

Zahrada pro nevidomé v Olomouci má tvar několik desítek metrů dlouhého záhonu. Kolem je speciální dlažba a záhon je ohraničený dřevěnou palisádou o výšce zhruba 50 centrimetrů. Nad ní je dřevěná vodicí lišta, na které jsou názvy rostlin a z druhé strany jsou stejné názvy v Braillově písmu.

Jedním z prvních návštěvníků byl Jan Příborský, ředitel olomouckého TyfloCentra, což je obecně prospěšná společnost zaměřená na poskytování služeb sociální a tyflotechnické pomoci nevidomým a slabozrakým.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Blanky Mazalové v Odpoledním Radiožurnálu

Sám si novou zahradu vyzkoušel a pomocí hmatu si přečetl jednu z tabulek s názvy. "Je tady Kostřava medvědí. Musím se přiznat, že to čtu poprvé a i vnímám poprvé. Já mám rád přírodu, mám rád kytky a bylinky, ale spoustu jich neumím pojmenovat, takže právě i tato možnost je pro mě vítaná, že si tu rostlinku, kterou si teď zrovna ohmatávám, mohu i pojmenovat," řekl Radiožurnálu.

Vnímat lze ale i sluchem. Rostliny totiž vydávají při doteku různé zvuky, například šustí.

Podívat se přišla i vedoucí zahradníků Naďa Krejčí. Se zavřenýma očima se ji první rostlinu rozeznat nepovedlo, meduňku ale poznala. "Opravdu se dokážu nějak orientovat jen, když rostliny mají nějakou výraznou vůni. A proto možná bude i zajímavé pro toho, kdo sem přijde, aby si to schválně vyzkoušel, protože i obyčejné věci jsou najednou složité," sdělila.

Návštěvníci si tak budou moci vyzkoušet, jak lze poznávat rostliny bez očí. Na pokladně budou k půjčení pásky na oči.

Podobná zahrada pro nevidomé je i v Brně nebo v Praze.

Blanka Mazalová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme