Svozu odpadu na Klatovsku se změní. Klatovy a Sušice zakládají společný podnik

Klatovy a Sušice založí společný podnik na likvidaci odpadů. Záměr už schválili sušičtí zastupitelé, teď je řada na těch klatovských. Jednat o tom budou 29. září, a pokud i oni společnou firmu podpoří, budou následovat rychlé kroky. Podle plánů by totiž měla být v plném provozu už za tři měsíce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svoz odpadu na skládku | Foto: Tomáš Adamec

Díky společnému podniku budou mít dvě největší města v regionu Klatovska odpadové hospodářství plně ve své gesci. Starosta Sušice Petr Mottl z ODS v tom vidí několik výhod.

„Slibujeme si od toho nižší náklady, lepší kontrolu vynaložených prostředků na likvidování odpadů a do budoucna bychom rádi z této společnosti s pracovním názvem Pošumavská odpadová vytvořili poměrně silný subjekt v této oblasti, který by mohl i lépe vyjednávat například v období, kdy bude potřeba určitou část odpadů spalovat ve spalovnách,“ řekl Mottl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klatovy a Sušice založí společný podnik na likvidaci odpadů. Podrobnosti zjišťovala Jitka Englová

Nakládání s odpady v Sušici dosud zajišťuje soukromá společnost, smlouva jí skončí 31. prosince.

„Budeme muset řešit provozní věci, zázemí, kanceláře i částečný nákup svozové techniky za naše město, takže jsme připraveni uvolnit z rozpočtu finanční prostředky,“ doplnil starosta.

Sušičtí investují osm milionů korun. O něco snazší to mají Klatovy, které si nakládání s odpady už teď zajišťují prostřednictvím vlastního odpadového hospodářství, potvrzuje starosta Klatov Rudolf Salvetr z ODS.

„Jako město Klatovy jsme schopni uvolnit techniku, kterou dnes již pro svozy máme, a zapojit ji do širšího území. Podobně je to se zaměstnanci.“

Připojit se mohou další obce

K Pošumavské odpadové se mohou připojit i další obce v regionu. Měla by se stát silným a významným partnerem pro další zpracovatele odpadů.

„Od příštího roku naběhne do provozu spalovna odpadů v Chotíkově a celý náš region je vlastně s produkcí odpadů také velmi zajímavý pro toto nové zařízení. Domníváme se, že bychom měli mít určitou pozici právě vůči této spalovně,“ upřesnil Salvetr.

Ceny za svoz odpadů pro obyvatele by se podle něj výrazně měnit neměly. „Rádi bychom je udrželi na stávající úrovni. Vše se bude odvíjet také od počtu obcí, které budeme obsluhovat, a od vzdáleností, které budeme muset zajíždět. Těžko bychom byli schopni zajistit cenu za svozovou vzdálenost pět kilometrů stejnou jako 30 kilometrů,“ popsal starosta Klatov.

Pošumavská odpadová začne vyvážet odpady od 1. ledna 2016.

Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme