Symfonie zvonů ohlásila Plzeň jako evropské město kultury, show sledovalo 25 tisíc lidí

Plzeň se probouzí z jednoho z největších večírků ve své historii. Město se večer oficiálně stalo Evropským hlavním městem kultury. Při zahajovacím ceremoniálu na náměstí Republiky vystoupilo 150 umělců včetně provazochodce Davida Dimitriho. Vůbec poprvé zazněly v katedrále svatého Bartoloměje nové zvony, na které se složili lidé ve sbírce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plzeň 2015 - Evropské hlavní město kultury, slavnostní zahájení

Plzeň 2015 - Evropské hlavní město kultury, slavnostní zahájení | Foto: Filip Jandourek

Slyšet Bartoloměje, Hroznatu, Jana Nepomuckého, Marii a Prokopa pohromadě, to byla včera pro Plzeňany, kteří se na ně složili, ta nejkrásnější hudba na světě.

Premiérové zvonění si přímo ve věži katedrály užil tvůrce zvonů Petr Rudolf Manoušek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plzeň se oficiálně stala Evropským městem kultury pro rok 2015. Zahajovací show přiblížila reportérka Jana Kosová

„Mám z toho radost, to je takový ten bezprostřední okamžik. Je to vždycky ulehčení a spokojenost, že to všechno funguje. A pokud vám to někdo pochválí, tak samozřejmě je to větší radost navíc,“ řekl.

Zvony se na věž chrámu vrátily po dlouhých 70 letech. Za druhé světové války byly ty původní roztaveny na zbraně.

Pár minut po šesté hodině večerní je symbolicky rozezněl švýcarský provazochodec David Dimitry, který došel až na ochoz věže katedrály po 240 metrů dlouhém laně.



Mezitím se na náměstí odehrával na pěti tisících metrech čtverečních videomapping, který netradičně shrnul dějiny Plzně.

Na obřích plátnech běžel film poskládaný z archivních dokumentů - připomněl bombardování za války, osvobození, éru komunismu nebo slavné rodáky Josefa Skupu, Františka Křižíka, Miroslava Zikmunda nebo Adolfa Loose.

OBRAZEM: Plzeň je Evropské město kultury pro rok 2015. V ulicích jsou tisíce lidí

Číst článek

Vše doplňuje videomapping promítaný na katedrálu a okolní domy a zároveň nad hlavami lidí kráčí po laně David Dimitry. Po doznění zvonů začíná na pódiu, které se táhne prostředkem náměstí, show plná akrobatických kousků a jakýmsi průvodcem je obří loutka anděla.

Titul Evropské hlavní město kultury Plzeň ponese po celý rok spolu s belgickým Monsem. Během roku lidem nabídne na 600 akcí, včetně výstav, představení a dalších projektů. Cílem města je změnit pomocí projektu vnímání Plzně jako konzervativní průmyslové metropole na město, kde je dobré žít a navštívit jej.

Padá jedno z projekčních pláten zakrývající pódium a začíná zpívat další slavný plzeňský rodák Jiří Suchý. Po něm vystoupil Dan Bárta a jako hlavní hvězda David Koller, který odehrál hodinový koncert.

Celou show sledovalo na centrálním náměstí Republiky zhruba 25 tisíc lidí, kteří přišli ve čtyřech průvodech symbolizujících čtyři plzeňské řeky. Návštěvníci většinou neskrývali nadšení, jako například Jan Špalek.

„Celá produkce se mi líbila, bylo to výborně propojené zvukově, graficky, vizuálně. Mně se to líbilo, hodně moc,“ ocenil.

Plzeň žila oslavami až do ranních hodin. I po skončení slavnostního zahájení zůstávaly v ulicích tisíce lidí a sledovaly záznam ceremoniálu jak přímo na náměstí, tak na velkoplošných projekcích.

Jana Kosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme