SŽDC stárnou technické kádry, jejich náhradníky se podnik snaží oslovit už na ZŠ

Železničáři lákají k technickému vzdělání už žáky základních škol. Průměrný věk zaměstnanců Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) je šestačtyřicet let, podnik tak v nejbližší době bude potřebovat stovky nových lidí z řad absolventů středních odborných škol. I proto před několika dny v Brně uspořádal velkou akci, na které se železničáři snažili přilákat žáky k odbornému vzdělání a k práci na dráze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Chrudimsku svářeči spojují nové koleje | Foto: Josef Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Osmák Filip ze základní školy v Brně-Líšni přiznává, že ho technické obory lákají. „Mám rád techniku a určitě plánuji jít na střední školu a potom bych chtěl i na vysokou,“ říká.

Práci na železnici by prý možná zkusil. „Ale spíš bych radši dal přednost nějaké elektronice, počítačům,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak SŽDC láká své potenciální zaměstnance už v mladém věku, natáčel redaktor Tomáš Jelen

Na veletrh železničářských profesí v Brně dorazilo vedle Filipa několik stovek žáků posledních ročníků základních škol. Mohli si tam třeba vyzkoušet, co má na práci výhybkář nebo výpravčí.

Seznámili se i s prací hasiče – dostali test ohledně požární ochrany a mohli si vyzkoušet také první pomoc.

„Tady máme resuscitační figurínu, kde si mohou vyzkoušet srdeční masáž, vyzkoušet si, jakým způsobem na to tlačit, jakým způsobem udržovat rytmus,“ popisuje zástupce velitele jednotky požární ochrany SŽDC Brno Alois Pražák.

SŽDC zaměstnává asi 17 tisíc lidí – matadoři technických profesí však pomalu stárnou a mladí lidé se na jejich místa moc nehrnou. „Máme průměrný věk kolem 46 let,“ říká personalistka ze SŽDC Jitka Češková.

Podle ní pro mladé lidi mnohem jednodušší studovat na humanitně zaměřených školách, tyto absolventy však podnik moc nevyužije.

„Pro nás jsou důležité obory, jako by jsou návěstní technici, výpravčí, výhybkáři, hodně odborníci ze sdělovací a zabezpečovací techniky,“ vypočítává.

Železničáři mezi sebe takto lákají žáky základních škol už třetím rokem, letos poprvé se se kromě Brna a Prahy program přesune i do Hradce Králové.

Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme