Tábor se po těsném hlasování nepřidá k celosvětové akci Vlajka pro Tibet

O jeden hlas neprošel na jednání rady města Tábor návrh na vyvěšení tibetské vlajky. Město se tak nepřipojí k zítřejší celosvětové kampani Vlajka pro Tibet. Odpůrci akce, která má upozornit na porušování lidských práv v Tibetu, namítají, že účast může poškodit ekonomické zájmy regionu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pozdně gotická radnice

pozdně gotická radnice | Foto: Alena Palečková

„Je to dáno politickým rozložením současné koalice, kdy kolegové ze sociální demokracie, kteří mají většinu v městské radě, na to mají poněkud odlišný názor, než zbývající část koalice,“ říká táborský starosta Jiří Fišer z hnutí Tábor 2020.

On sám vnímá záležitost Tibetu jako určitý symbol respektování lidských práv. Nepovažuje proto za správné, když jsou jí nadřazovány ekonomické zájmy.

„Nemyslím si, že město má z důvodu toho, že vykonává státní správu, poklonkovat před nějakými teoretickými obchodními zájmy či nezájmy. Vycházím z toho, že město Tábor je svobodné město a že má právo se vyjádřit vlastně k čemukoliv, co se ve světě děje,“ dodává starosta s tím, že rozhodnutí respektuje.

Česká republika se k mezinárodní kampani připojuje už sedmnáct let. Solidaritu vyvěšením tibetské vlajky zítra vyjádří několik stovek měst a obcí, včetně desítek jihočeských.

Jan Kopřiva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme