Tábor ve Vyšních Lhotách se otevřel veřejnosti. Ministerstvo chtělo rozptýlit obavy

Asi stovka obyvatel Vyšních Lhot a sousedních obcí si dnes přišla prohlédnout tamní uprchlický tábor. Šest let byl nepřístupný, kvůli náporu běženců ale už zítra přijme první cizince. V táboře budou umístěni jen muži, hlavně z Pákistánu, Sýrie a Íránu. Návštěva zařízení ovšem místní příliš neuklidnila.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlický tábor ve Vyšních Lhotách se intenzivně připravuje na příchod prvních 35 cizinců

Uprchlický tábor ve Vyšních Lhotách se intenzivně připravuje na příchod prvních 35 cizinců | Zdroj: ČTK

Tábor se na příchod prvních 35 migrantů intenzivně připravuje. Nákladní auta vozí zásoby, dodělává se také mříž okolo ubikací.

„Přijedou k nám lidé, kteří byli evidenčně přijati v jiném zařízení, buď to bylo v Zastávce, nebo v Bělé-Jezové,“ upřesnil ředitel zařízení Emil Pochylý.

Pokoje, ve kterých budou uprchlíci pobývat, jsou zařízeny velmi jednoduše. V jednom z nich je pět železných postelí, stůl, dvě židle a pět skříní. Nábytek je starý, místnost je ale čistá.

Ministerstvo vnitra umožnilo obyvatelům Vyšních Lhot prohlídku uprchlického tábora, aby rozptýlilo jejich obavy – chtělo jim ukázat, jak bude zařízení fungovat a jak je zabezpečené. Někteří místní byli zvědaví, jiní už v táboře v minulosti pracovali a znají to tam.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do uprchlického tábora ve Vyšních Lhotách by měli zítra dorazit první cizinci. Na prohlídku zařízení vyrazila reportérka Iva Havlíčková

Podle starostky každopádně není nálada ve Vyšních Lhotách dobrá. Obavy obyvatel vzrostly po problémech v uprchlickém táboře v Bělé pod Bezdězem, kde se cizinci vzbouřili.

Ministerstvo vnitra slibovalo, že areál ve Vyšních Lhotách zabezpečí pomocí 4,5 metru vysokého žiletkového plotu, ten se ale zatím nezačal ani stavět.

Tábor měl totiž původně fungovat až od října. Areál zatím ohraničuje zhruba třímetrový plot zakončený ostnatým drátem. Ten žiletkový by měl být hotový do konce srpna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obyvatelé Vyšních Lhot a okolí si mohli prohlédnout uprchlický tábor. Příliš klidní ale neodcházeli

Běženci v táboře stráví maximálně 180 dní, a to bez možnosti vycházení.

Místní mají strach, že migranti utečou. Ředitel Správy uprchlických zařízení Miloslav Koudelný ale ujišťuje, že bude posílena policejní ochrana a že obavy jsou zbytečné.

„Na všech oknech jsou mříže, plus bude vycházkový prostor před tou budovou, který je také oplocen, takže z mého pohledu si myslím, že jsme udělali maximum pro zajištění,“ upozornil.

Zařízení pro migranty | Foto: Český rozhlas

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme