Táborské muzeum připomíná 600 let od smrti Jana Husa unikátní výstavou

Husitské muzeum v Táboře připravilo největší expozici ve své historii. Výstava k šestistému výročí upálení církevního reformátora s názvem Jan Hus 1415/2015 návštěvníkům nabídne stovky nejrůznějších pamětihodností na celkové ploše 660 čtverečních metrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V historicky největší expozici Husitského muzea města Tábor vystaví pamětohodnosti z doby Jana Husa | Foto: Husitské muzeum Tábor

Mezi stovkami unikátních exponátů, které jsou od dnešního dne k vidění v táborském muzeu, je i část Husova pláště nebo monumentální Brožíkova malba Hus před koncilem Kostnickým, kterou do Tábora zapůjčila Národní galerie v Praze.

Obraz o rozměrech 6 krát 4 metry bylo velmi obtížné do galerie dopravit, říká ředitel Husitského muzea Jakub Smrčka:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportéra Václava Malinu provedl po výstavě Jan Hus 1415/2015 ředitel táborského muzea Jakub Smrčka

„Obraz byl přenesen autojeřábem do budovy staré radnice přes balkonové dveře prvního patra. Akce byla náročná, snažili jsme se nepoškodit fasádu a balkon radnice, aby tak i po naší výstavě něco v Táboře zůstalo.“

V gotickém sálu historické radnice v Táboře bude vystavena i část Husova pláště nebo takzvaný Husův hrneček, který mate mnohé svým názvem. Svádí totiž k mylné představě, že by se z něj mohl mistr Jan Hus napít při svém pobytu na Kozím Hrádku či v Sezimově Ústí.

„Ve skutečnosti se ale jedná o nádobku prvních husitů, jejichž obec v Sezimově Ústí působila od roku 1416 do 1419,“ vysvětluje Smrčka.

Na výstavě bude k vidění i takzvaný Husův hrneček | Foto: Husitské muzeum Tábor

Součástí expozici je i zážitková místnost doplněná o hravý dětský program.

Výstava patří mezi hlavní akce, které připomínají šestisté výročí upálení církevního reformátora. Zájemci ji mohou navštívit ode dneška až do konce října letošního roku.

Jan Kopřiva, Václav Malina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme