Táborští bezdomovci doručili na radnici petici. Není ale jasné, co požadují

Ojedinělá petice doputovala na radnici v Táboře. Sepsali ji místní bezdomovci. Z petice není jasné, co přesně po radnici chtějí. Sami bezdomovci říkají, že podpisovou akcí vlastně protestují proti svému povalování v ulicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezdomovec (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček

Táborští bezdomovci předali na radnici petici, o které se ve městě hovořilo už několik měsíců. Dokument, který podepsalo 170 lidí, ale nesplňuje podmínky petice. Chybí to nejzákladnější, požadavky, co po radnici vůbec chtějí. Zatím to zcela přesně neví ani starosta Jiří Fišer.

„Těžko říci. Obsahem jsou dvě věty. V té první je ‘my chceme mít svůj domov‘ nebo tak nějak a druhá věta je ‘musíme bojovat‘. A pak už jsou jen podpisy. Takže je to trochu neobvyklé, žádný další text k tomu není,“ vysvětlil starosta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o petici táborských bezdomovců natáčel pro Odpolední Radiožurnál redaktor Jan Kopřiva.

„Jde o to, že jsme celý den tady v parku, někdo přespí pod stromem, někdo pod střechou, když prší a někdo na squattech, pokud nás nevyhazují policisté,“ říká Radiožurnálu jeden z bezdomovců v Husově parku, kde se většinou zdržují.

„Sociálka nás prostě nepodpoří v tom, abychom mohli jít do práce. Spát někde v parku a ráno vstát do práce, když se nemáte kde umýt, učesat, obléknout čisté věci, tak vás nikdo nezaměstná. Přiznávám, že se občas napijeme, ale chceme pracovat. Kdo nám ale dá tu příležitost, když jsme špinaví, nevyspalí, nemáme si kde vyprat?“ dodává.

Bezdomovci by uvítali větší noclehárnu a možnost stravování

Jedním z požadavků je, aby město rozšířilo kapacitu noclehárny. Nyní v ní může přespat maximálně osm lidí. Lidem bez střechy nad hlavou navíc vadí, že ráno musí z noclehárny odejít a vrátit se smějí až vpodvečer. Přivítali by i možnost stravování.

„My bychom tam třeba chtěli aspoň trochu snídaně. Třeba housku a mléko. Je blbé, že tam nemáme vařič nebo konvici, abychom si mohli uvařit čaj nebo polévku,“ říká další z táborských bezdomovců.

Podle starosty Jiřího Fišera jsou problémy s bezdomovci ve všech českých městech. „Pokud je to v oblasti sociální, je to samozřejmě politováníhodné a může to budit třeba nějaké veřejné pohoršení, ale nikomu neubližuje. Mně se zdá, že je tady ale i určité bezpečnostní riziko. Rozhodně se budeme tou věcí zabývat, protože trochu graduje,“ říká.

Rada města zatím na petici neodpověděla, podle starosty Jiřího Fišera se jí ale budou určitě zabývat na příštím jednání městské rady.

Jan Kopřiva, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme