Kanada 2:0 Česko

Táborští turisté zahajují sbírku na novou rozhlednu Hýlačka

Rozhledna Hýlačka v táborské části Větrovy by měla vstát z popela. Historický objekt z roku 1920, který patří Klubu českých turistů v Táboře, shořel na Nový rok. Příčinu ohně vyšetřovatelé zatím neznají. Turisté mají nicméně jasno alespoň v jednom: zdejší návrší bez rozhledny nezůstane. Právě dnes startuje veřejná sbírka na novou rozhlednu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Nový rok shořela táborská rozhledna Hýlačka | Foto: Martin Petrák

Už o víkendu dobrovolníci spáleniště uklidili a turistům teď jde na ruku i krajský úřad. Byť zákon umožňuje až třicetidenní lhůtu na vyřízení žádosti o povolení sbírky, v tomto případě to trvalo jen pár dnů.

„Pokud bychom využili zákonné lhůty, dostali bychom se někdy do února a možná by utekl čas pro práci, který je teď příhodný. Možná by se i ztratilo takové to úvodní nadšení u obyvatelstva poskytnout peníze na tuto sbírku,“ říká Petr Holátko, vedoucí odboru legislativy a vnitřních věcí jihočeského krajského úřadu.

Předběžné odhady hovoří o tom, že na novou rozhlednu v táborských Větrovech budou třeba asi dva miliony korun. Podle předsedy táborských turistů Radka Přílepky by se nová stavba od té původní neměla příliš lišit.

„Chceme zachovat tvar husitské hlásky, to je pro místo typické. Jedná se o to, jak bude případně vysoká, protože když se Hýlačka v roce 1920 stavěla, tak to byl holý kopec a dnes je obrostlý celkem vysokým porostem,“ vysvětlil Přílepka.

Ivan Mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme