Tající sníh a kry mohou v Libereckém kraji způsobit záplavy

Tající sníh a bariéry z ledových ker. To jsou hlavní příčiny zvednutých hladin některých českých řek. Nejvážnější situace je v Libereckém kraji, pro který platí extrémní stupeň nebezpečí. Vysoký stupeň hlásí Královéhradecko, Jižní Morava a Olomoucký kraj. V současnosti je třetí stupeň povodňové aktivity překročen na dvou místech. Na Liberecku voda dál stoupá. Největší problémy jsou na Jizeře v obcích Dolní Sytová a také v Hájích na Semilsku, kde se daly do pohybu kry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kry nahromaděné v korytě řeky Třebůvky v Jeřmani u Bouzova na Šumpersku způsobily rozlití řeky do luk kolem obce | Zdroj: ČTK

„V současné době jsou v povodí Labe dva třetí stupně povodňové aktivity. Od noci zůstává 3. stupeň povodňové aktivity na Jizeře v Dolní Sytové a v povodí Ploučnice na Panenském potoce. U něj se předpokládá, že by měl během odpoledne poklesnout k druhému stupni,“ říká hydroložka Pavla Řičicová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle hydroložky Pavly Řičicové by se situace už neměla výrazně zhoršovat

V Železném Brodě se masa ledu na chvíli zarazila o stavidla na jezu, ta ale nápor nevydržela. Povodí Labe plánuje během dne nasadit techniku a kry odstranit.

Kry největší problémy způsobily v obci Dolní Sytová na Semilsku. V této oblasti voda zaplavila pět převážně rekreačních domků. Hasiči odtud na lodičce evakuovali čtyři lidi, nikdo však nebyl v žádném nebezpečí.

Třetí stupeň povodňové aktivity stále trvá v Pertolticích pod Ralskem, kde se rozvodnil Panenský potok, přítok Ploučnice. Na dalších místech Libereckého kraje se situace zklidňuje.

Správci vodních toků nicméně varují, že se vzhledem k vyšším teplotám mohou hladiny potoků a řek opět začít zvedat. Třetí povodňový stupeň je také na Třebůvce v Loštici.

Kry nahromaděné v korytě řeky Třebůvky v Jeřmani u Bouzova na Šumpersku způsobily 25. února rozlití řeky do luk kolem obce.jpg | Foto: ČTK

O jeden centimetr překročila třetí stupeň také hladina Svratky v Dalečíně. Bariéru z ledových ker odstraňovali hasiči v Nedvědici na Tišnovsku, kde hrozilo, že se voda rozlije mezi rodinné domy. Led se ale podařilo rozbít.

„Naštosovalo se to tady, v podstatě se hladina zvedla o 1,5 metru a hrozilo, že se to rozlije až do baráků. Takže jsme to na začátku zkoušeli uvolnit s hasiči. Led ale měl 30 centimetrů, tak jsme si s ním neporadili, akorát jsme ho prosekali, aby voda alespoň odtékala. A protože povodí Moravy má větší problémy dál na Vysočině, tak se nám to podařilo před chvilkou uvolnit bagry a kry odplavaly do Svratky. Snad už jsme z nejhoršího venku,“ říká starosta Nedvědice Pavel Vejrosta.

Hydrometeorologický ústav očekává během odpoledne stoupání hladin ještě v povodí Dyje. Ojediněle zde některé menší toky mohou překročit i třetí stupeň povodňové aktivity.

„Předpokládáme, že třetí stupně povodňové aktivity by měly poklesnout ke druhým stupňům. Na Jizeře to závisí na tom, kdy bude bariéra odstraněna. Do večera očekáváme, že ještě budou slabé vzestupy, ale potom v noci a během zítřka budou poklesy,“ předpovídá Řičicová.

V Mydlovarech hrozí kry

S obavami sledují hladinu Úterského potoka lidé v Mydlovarech na Plzeňsku. Nahromaděné kry způsobily rozlití potoka, který by mohl zaplavit mlýn a rekreační chalupy.

„Protože dole v zatáčce pod mostem je ledová bariéra, kde se potok vylévá na tři obytné domy. Výše je další most zatarasený ledovými kry. Ty potřebujeme uvolnit. Nahoře po toku jsou další dvě ledové bariéry,“ říká Eva Gruberová, starostka Křelovic, pod něž osada Mydlovary spadá.

Hasiči v Moravičanech na Šumpersku rozbíjeli ledy nahromaděné v korytě řeky Třebůvky | Foto: ČTK

Na místě už jsou hasiči a koryto potoka za pomoci těžké techniky postupně uvolňují. Podle starostky Evy Gruberové je ale situace pod kontrolou a evakuace osob, ani škody na majetku zatím nehrozí:

„Nehrozí zalití domu, ale pokud by se most zatarasil ledem, potom by hladina potoka vystoupala nahoru a zalití objektu by hrozilo. Stoupání hladiny monitorujeme a evakuace obyvatel zatím nehrozí.“

Během noci byly problémy na Šumpersku, kde dosáhla třetího stupně Morava v Moravičanech. V tuto chvíli je situace stabilizovaná, druhý stupeň platí už jen na říčce Březná v Hoštějně.

„Situaci ještě řešíme na Moravské Sázavě, i zde nám naštěstí zafungovala téměř poloviční nádrž Moravská Sázava, kterou jsme měli vypuštěnou. Ta se nám přes noc naplnila téměř po okraj a nyní postupně odpouštíme vodu tak, aby neohrozila okolní obce. Na případně problémy jsme nachystáni a jsme připraveni zasáhnout jak našimi stroji, tak případně s hasiči,“ říká Veronika Slámová z Povodí Moravy.

Tereza Bartůňková, Jakub Šídlo, Eva Malá, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme