Tající sníh zvedá hladiny řek. Problémy působí i ledové kry

Tající sníh začíná působit problémy. Zvedají se hladiny některých řek. Třetí stupně povodňové aktivity byly ráno na Labi ve Špindlerově Mlýně, na Jizeře v Dolní Sytové a v Hájích na Semilsku, na Panenském potoce v Pertolticích na Liberecku a na Třebůvce v Lošticích, druhý stupeň hlásí Cidlina v Jičíně. Na některých řekách navíc voda výrazně stoupla kvůli uvolněnému ledu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli rychlému tání se rozvodňují některé menší potoky. Na říčce Balince na Žďársku se ucpalo koryto a voda se rozlila do polí | Zdroj: ČTK

„Ty ledy, které zvýšený průtok uvolňuje, se někde zachytí a zvednou vodu. To je případ dvou profilů ve Špindlerově Mlýně na Labi a na Jizeře v Dolní Sytové. Voda je vzduta ledem, faktický průtok tam takový není,“ potvrzuje Zdeněk Novák z Povodí Labe.

Na Jizeře se uvolnily kry a daly se do pohybu. V Železném Brodě se zastavily o stavidla jezu. Ta ale nápor nevydržela a část povolila. Díky tomu se dala masa do pohybu a voda tam klesá. Problémy jsou ale i na jezu v Dolní Sytové.

Podle operačního důstojníka libereckých hasičů se v Dolní Sytové Jizera vylila a dostala se do domů. Dobrovolní hasiči tu pomáhali z vody dostat i auta. Podobně to vypadalo i v Hájích nad Jizerou. Tam ale už voda klesá. Také v Brništi na Českolipsku se již situace uklidňuje. Problémy jsou ale stále v Pertolticích na Liberecku.

Komplikace v dopravě

Komplikace jsou také na silnicích. Stále je uzavřená cesta z Jihlavy na Žďár. Nejprve kvůli sněhu, který se teď ale změnil v neprostupný rybník. Cestáři kvůli špatné viditelnosti v noci nemohli pracovat.

Jedinou záchranou je v tuto chvíli stará cesta na Žďár. Několik let starý obchvat je kvůli vodě zcela neprůjezdný. Původní plán byl sice zprovoznit ho do půlnoci, noční podmínky to ale nakonec silničářům s bagry neumožnily. Na místě varuje řidiče značení.

Podobná je i situace u Budče, ale tam by měla být cesta s opatrností průjezdná.

Zasahují hasiči

Hasiči museli na řadě míst Libereckého kraje odčerpávat vodu ze zatopených silnic, ale také sklepů rodinných domů a garáží. Nejvíce práce měli hasiči na Českolipsku.

V Zákupech začala voda z polí zaplavovat Kamenickou ulici a hrozilo, že nateče do sklepů rodinných domů. Z Kamenickém potoka museli hasiči odstranit ledové kry a uvolnit kameny z propustí.

Vodu ze sklepů rodinných domů bylo nutné odčerpat v Mimoni, Novém Boru nebo Skalici u České Lípy.

V Kamenickém Šenově protrhla voda sněhovou bariéru a protékala garážemi. Hasiči odklonili proud mimo obytné části a udělali hráze z pytlů s pískem. Kvůli odčerpávání vody ze zatopených sklepů zasahovali také na Liberecku. V části Doubí měli ve sklepě rodinného domu jeho majitelé 30 centimetrů vody.

Meteorologové vydali výstrahu na povodňové ohrožení pro Liberecký a Olomoucký kraj.

„Během soboty ještě musíme počítat s nějakým vzestupem průtoků, se vznikem dalších prvních stupňů povodňové aktivity a nelze vyloučit ojediněle ani druhé stupně,“ říká Zdeněk Novák z Povodí Labe.

Olga Štrejbarová, Ota Nehasil, Eva Malá, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme