Taška na nákupním košíku je pro zloděje snadným cílem, varují policisté přímo v obchodech

Od začátku roku do konce října evidovali policisté přes 13 tisíc kapesních krádeží. Před Vánocemi okradených už tradičně přibývá, proto policie opět spustila akci Obezřetnost se vyplatí. V jejím rámci policisté přímo v obchodech upozorňují zákazníky na chování, které riziko krádeže zvyšuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákupní vozíky, nakupování

nákupní vozíky, nakupování | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

„Teď si paní vybírá už svůj sedmý rohlík. A zatím kabelka je stále k dispozici, což je obrovská chyba,“ říká Jan Čížkovský z policie Královéhradeckého kraje v jednom z obchodů v centru Hradce Králové.

Kabelku nemá zákaznice více než deset vteřin pod dohledem. Právě na tyto příležitosti zloději čekají, jsou zruční a rychlí.

Přehrát

00:00 / 00:00

V obchodě v Hradci Králové natáčel redaktor ČRo Ondřej Vaňura

Podle Jana Čížkovského je hlavní zásadou nenechávat věci bez dozoru – hlídat kapsy a neodkládat tašku či kabelku. Dobré je také nosit jen nejnutnější věci, i to může omezit případnou škodu. Někdy je totiž těžké věci uhlídat, zvlášť když zloděj není sám.

„Může jich být víc, mohou vytvořit dav nebo uměle nějakou paniku, strkanici, kdy člověk už pak ty letmé doteky nevnímá,“ podotýká policista.

I on v rámci kampaně Obezřetnost se vyplatí upozorňoval zákazníky na rizikové chování. „Hned si to beru k srdci a hned si tu kabelku beru do ruky,“ reagovala jedna ze zákaznic.

Když už člověk krádež zjistí, doporučuje Jan Čížkovský rychle zablokovat platební kartu, pokud byla součástí lupu, a rychle vyrozumět policii.

„Když vidím, jak někdo něco krade, zvážit to, zda mohu proti té osobě nějak zakročit, ale určitě bych oslovil okolo širokou veřejnost, aby nás bylo víc. Oslovili bychom toho zloděje, vyrozuměli bychom rychle Policii České republiky, rozhodně nedoporučujeme tuto osobu nějak zadržovat, omezovat na osobní svobodě, protože nevíme, co to může být za recidivistu,“ doplňuje Jan Čížkovský.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme