Taxikář, kterého švédský turista nafilmoval při podvodu, jezdí po Praze dál

Pražský taxikář, který takzvaným turbem uměle navyšoval cenu za jízdu, vozí lidi po hlavním městě dál. Muž, kterého při podvodu natočil loni v prosinci švédský turista, navíc ani po deseti měsících nedostal žádný trest. Případ není zřejmě ojedinělý. Používání turba přiznali Českému rozhlasu i jiní taxikáři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Taxi | Foto: Tomáš Adamec

Muže, kterého švédský turista zachytil na své dnes už proslavené nahrávce, oslovili reportéři Českého rozhlasu, když na Václavském náměstí čekal na zákazníky.

„Nás to stojí hodně peněz. Musíme mít svý auta, drahý auta, dobrý auta, máme veliký investice,“ popisoval taxikář, když dostal otázku týkající se obav z levnější konkurence.

Přehrát

00:00 / 00:00

O používání takzvaného turba v pražských taxících se zajímaly redaktorky Veronika Hlaváčová a Markéta Chaloupská

Ochotně však přibližně čtyřicetiletý holohlavý muž s brýlemi odpovídal jen do doby, než přišla otázka na turbo. Toto malé tlačítko – jak je vidět na videu z loňského prosince – mačkal pokaždé, když řadil a uměle tak navyšoval cenu.

K zmiňované nahrávce už se muž, který podle svých slov taxikaří v kuse asi osm let, vracet nechtěl. Mimo záznam alespoň přiznal, že dál pracuje u jedné velké společnosti provozující taxíky a že licenci mu zatím nikdo neodebral.

To, že trest nepadl, přiznal i pražský magistrát. Podle mluvčí úřadu Petry Hrubé se nejprve nepodařilo určit, o jakého taxikáře se jedná, a pak zase nepřišel svědčit švédský turista.

„Nám se podařilo identifikovat spolucestující, který jízdu natočil, a proto jsme ho vyzvali ke svědecké výpovědi, která je pro zahájení správního řízení nezbytná. Dosud se nám ale tento cestující neozval,“ uvedla Hrubá.

Nepoctivý taxikář, kterého turista nahrál, není zřejmě zdaleka jediný, kdo turbo používá. Připouští to i majitelé taxispolečností. Jednatel té největší, Jiří Kvasnička, loni ohromil výrokem, že turbo je v každém druhém taxi v Praze.

„Nicméně můžu říct, že za rok 2013 jsem vyhodil deset řidičů, kteří měli namontované turbo,“ zdůraznil.

Že mají v autě tohle skryté tlačítko, přiznalo Radiožurnálu celkem otevřeně hned několik oslovených taxikářů. Obhajovali to někdy dost svérázně.

„Jsou mraky taxikářů a poslední dobou tam všichni dávají turba, protože už se nedá žít, každý ho má,“ omlouval okrádání zákazníků jeden z oslovených taxikářů.

„Ta cena je neměnná od roku 2005. A nafta před těmi x lety stála 24 korun, dneska stojí 35, 36. Co vám zbývá?“ doplnila jeho kolegyně.

Kontroloři přiznávají, že na nepoctivce jsou většinou krátcí. „Pokud má něco takového – nějaký násobič pulsu – tak to má umístěné někde v autě, a my mu nemůžeme rozebrat auto do součástky. Nemáme žádné právo do toho auta zasahovat. Takže se prostě konstatovalo, že na to nikdo z těch kontrolních orgánů nemůže prostě přijít,“ uvedl šéf Českého metrologického institutu Pavel Klenovský.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnostech, jak proti používání turba bojovat, mluvil na Radiožurnálu generální ředitel Českého metrologického institutu Pavel Klenovský

Upozornil, že se jedná o celoevropský problém. „Zatím v celoevropské úrovni nebylo nalezeno nějaké řešení, které by se vyhnulo tomu, aby se při každém ověření taxametru hledalo po autě, kde je nějaké turbo, což by bylo příliš drahé,“ vysvětlil.

I když turbo inspektoři odhalit neumějí, přesto chtějí s nepoctivými taxikáři bojovat. Slibují přísnější kontroly. Třeba na leden plánují obří zátah, který má zabránit nulování taxametrů a tomu, aby taxikáři zdaňovali jen část příjmů.

„Odbor silniční dopravy ministerstva dopravy, které má v legislativní pravomoci oblast taxislužby, připravuje na jaro kulatý stůl všech, kdo mají do problematiky co říct. Na základě toho by pak vyplynula opatření, která by eventuálně ministerstvo ve své legislativě a následně možná i v oblasti meteorologie byla nějak implementována, aby se tomu mohlo čelit,“ doplnil Klenovský.

kov, Veronika Hlaváčová, Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme