Technika MIDLIF výrazně zkrátí dobu uzdravování, tvrdí lékaři z královehradecké nemocnice

Po operacích zad je obtížný návrat do normálního života. Právě ten ale usnadňuje moderní operační postup zvaný MIDLIF, který v hradecké nemocnici lékaři používají stále častěji. Podle statistik Národního registru hospitalizovaní Češi jen v roce 2014 s touto diagnózou prostonali dohromady přes 8 milionů dní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedoucí lékař operační části neurochirurgické kliniky hradecké nemocnice Tomáš Hosszú | Foto: Ondřej Vaňura | Zdroj: Český rozhlas

Paní Ladislava Kopsová prožívala ještě před dvěma lety ukrutné bolesti zad. Ačkoliv se operace bála, dnes uznává, že pro ni byla vysvobozením.

„Druhý den po operaci jsem už byla postavená na nohy, chodila jsem na chodítku a šestý den jsem jela domů. Půl roku po operaci jsem šla do práce,“ popisuje své rychlé uzdravení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kratší rekonvalescence je podle královéhradeckých lékařů největší výhodou moderní techniky MIDLIF

A právě kratší rekonvalescence je podle královéhradeckých lékařů největší výhodou moderní techniky MIDLIF.

„Postup je miniinvazivní, kdy se dostáváme k cílovému orgánu, tedy páteři, tak, abychom nadělali co nejmenší škodu,“ říká vedoucí lékař operační části neurochirurgické kliniky hradecké nemocnice Tomáš Hosszú.

Rozdíl mezi otevřenou metodou a touto je kromě rychlejšího návratu do života i v menší jizvě nebo v množství ztracené krve při operaci. Místo jednoho litru to může být jen 50 mililitrů.

Degenerativní poškození páteře je civilizační chorobou, v roce 2014 bylo příčinou pracovní neschopnosti u téměř 140 tisíc Čechů.

„Dnes se stává to, že degenerativní procesy, které zdravě vídáváme u lidí šedesáti, sedmdesátiletých, se objevují u lidí třiceti a čtyřicetiletých,“ dodává Hosszú.

Lékaři královéhradecké fakultní nemocnice zatím tímto způsobem operují jen 20 lidí ročně, ne pro každého pacienta je totiž tato metoda vhodná. Do budoucna by ale doktoři chtěli čísla zvýšit.

Moderní technika MIDLIF umožňuje snazší dřívější regeneraci po operaci páteře | Foto: Ondřej Vaňura

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme