Tématem letošní Vánoční výstavy v Betlémské kapli jsou české pohádky

V podzemí Betlémské kaple v centru Prahy se lidé mohou od pátku správně naladit na vánoční atmosféru. Víc než půl roku tady pořadatelé tradiční Vánoční výstavy budovali a připravovali vyřezávané betlémy, vánoční ozdoby, hračky a různé atrakce. Letošním tématem jsou české pohádky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční výstava v Betlémské kapli | Foto: Vánoční výstava

Betlémskou kapli rozezněly zvuky koled a tradiční Vánoční výstava začala. Zatímco desítky návštěvníků poslouchaly zahajovací koncert v sále, ve výstavních prostorách pod ním vrcholily přípravy.

„Tady na místě se tři neděle téměř ve dne v noci, někdy až v 15 lidech maká, aby se to všechno udělalo,“ říká organizátor a hlavní strůjce výstavy Bohuslav Lukavec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na vánoční výstavu v podzemí Betlémské kaple se vypravil i reportér Kryštof Benoni

Výstavu pořádá každoročně od 80. let, protože má rád Vánoce a jejich atmosféru a chce se o ní podělit s ostatními.

„České Vánoce, to je takový světový fenomén. Málokde se umí slavit tak nádherně, tak v rodinném kruhu jako u nás. Ani minulý režim Vánoce nezničil a jejich slavení většina rodin stále udržuje,“ připomíná Bohuslav Lukavec.

V sále pod Betlémskou kaplí vyrostly desítky vyřezávaných betlémů, mlýnské kolo poháněné vodou, pohádkové loutky a postavičky, ale také různé atrakce pro děti. Svými výrobky k vánoční atmosféře přispívá i Matěj Uhlíř.

„Já tady vyrábím františky z dřevěného uhlí, z lipového dřeva a hodně poctivého a kvalitního kadidla, nic víc. Vyrobím si z toho takové těsto, pak mám formičku, do které to všechno lisuju, a dávám je na plech schnout,“ popisuje.

Na Vánoční výstavě je k vidění i mlýnské kolo poháněné vodou | Foto: Vánoční výstava

To, že se pořadatelům námaha vyplatila, potvrdili i první návštěvníci. „Nikdy jsem tuhle výstavu neviděla a jsem naprosto nadšená. Strašně se mi to líbí,“ pochvaluje si jedna z nich.

„Chtěla jsem si načuchat atmosféru Vánoc. Mám moc ráda betlémy a vůbec vánoční atmosféru, takže se na Vánoce strašně moc těším,“ přidává další.

Na Vánoční výstavu v podzemí betlémské kaple je možné se přijít podívat do 5. ledna.

Kryštof Benoni Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme