Téměř 40 psů museli utratit v útulku v Ostravě. Radnice tam pošle kontrolu

Ostravský magistrát chce kvůli epidemii parvovirózy prosadit změny v městském útulku pro psy. Ten je už druhý měsíc uzavřený. Zařízení s nákazou stále bojuje. Život stála už skoro 40 zvířat. Primátor chce mimo jiné prosadit, aby se už o útulek nestarala městská policie jako dosud. Epidemii tak výjimečného rozsahu už dlouho nepamatují veterinární lékaři napříč Českem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

útulek - Třebíč

útulek - Třebíč | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

„Útulek městské policie je v současné době stále uzavřen – jak pro příjem, tak pro výdej pejsků,“ potvrzuje mluvčí městské policie Vladimíra Zychová.

„Aktuálně máme osm psů v léčení. Bohužel nás celá karanténa stála 37 pejsků – sedm uhynulo a 30 muselo být vzhledem ke svému zdravotnímu stavu utraceno,“ upřesňuje mluvčí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Městský útulek v Ostravě zasáhla infekční nemoc. O problémech natáčela redaktorka Iva Havlíčková

Vysoký počet utracených psů ale zneklidnil ostravského primátora Tomáše Macuru z hnutí ANO. Chce zjistit, zda se v boji s nákazou nedalo udělat víc, a útulek odebrat ze správy městské policie.

„Samozřejmě s tím souvisí, že se musíme podívat na provozní řád útulku a technické vybavení a zabezpečení objektu. Chci tam nechat provést odborný audit, abychom k tomu měli dostatečnou informaci – jestli se dají věci zlepšit. Já pevně věřím, že ano,“ říká Macura.

Parvoviróza – akutní, vysoce nakažlivé virové onemocnění, které končí jejich smrtí v důsledku dehydratace a bakteriální sepse. Onemocnění postihuje střevo, kostní dřeň, lymfoidní tkáň a svalovinu srdce myokard. Nemoc je nejvíce nebezpečná pro štěňata a starší psy. Výskyt parvovirózy byl poprvé zaznamenán v roce 1977 v americkém státě Texas.

O změnách v útulku radní rozhodnou příští týden. Zařízení se mezi tím snaží udržet nakažlivé průjmové onemocnění za svým plotem.

„Na základě doporučení krajské veterinární správy jsme provedli několik opatření – mimo jiné používání dezinfekčních rohoží. Veškeré pomůcky, které používají zaměstnanci útulku v karanténním oddělení, tam zůstávají. Došlo k oddělení prostoru, kde jsou venčeni psi v karanténě a psi v ostatní části útulku,“ dodává Zychová.

Toulavé psy, kteří ohrožují lidi nebo dopravu, teď strážníci vozí do útulků v okolních městech. Na plotě toho ostravského stále visí nápis, že je do odvolání z důvodu infekční nemoci uzavřený.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme