Téměř polovina žen nad 45 let zanedbává preventivní vyšetření rakoviny prsu

Na preventivní vyšetření rakoviny prsu chodí v Česku jen 54 procent žen nad 45 let. Ani ty mladší by ale podle lékařů neměly prevenci zanedbávat. Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny se ročně zjistí šest tisíc takových onemocnění, třetina žen na rakovinu zemře. Právě včasná vyšetření mohou nemoc odhalit v raném stádiu, o to úspěšnější je pak léčba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakovina prsu | Foto: Fotobanka Profimedia

Štěstí měla i čtyřicetiletá Alena Aksamitová z Teplic, které lékaři rakovinu prsu objevili před dvěma lety.

„Sportuju a po lezení jsem zjistila, že mě bolí pravý prs. Myslela jsem, že jsou to namožené svaly, ale asi po 14 dnech bolest neustupovala. Ke konci už mě to bolelo i bez jakékoli námahy. Pohmatem jsem zjistila, že tam něco je, šla jsem na různá vyšetření a na základě histologiie mi bylo řečeno, že je to rakovina,“ popisuje Alena Aksamitová svůj příběh.

V tu chvíli ženě blesklo hlavou, že zemře. Život jí zachránila včasná léčba. „Byla klasická, měla jsem šest dávek chemoterapie, přibližně po měsíci mě čekalo ozařování. Celá léčba trvala zhruba tři čtvrtě roku,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh pacientky s rakovinou prsu zaznamenala Gabriela Hautpvogelová

A celou dobu Aleně Aksamitové pomáhala podpora rodičů i přítele. Nejhorší pro ni bylo čekání.

„Po pár dnech, kdy mi řekli, že mám rakovinu, jsem ležela v nemocnici, nádor mi vyndali, spadající uzliny také. A měsíc jsem čekala na histologii, aby se řeklo, jestli okolí té rány je čisté, nebo ne. Takže ten měsíc byl nejhorší,“ říká.

Jak dodává, nemoc jí dala pozitivnější náhled na život a zároveň ukázala, že člověk může být zranitelný i v poměrně mladém věku.

„Vždycky jsem si říkala, že umřu jako stará babička, budu už taková srovnaná se životem. Já mám pořád pocit, že mám všechno před sebou, a najednou by to mělo být jinak. Snažím se plnit si sny - můj sen je nechodit do práce tolik jako předtím. Ale než si to budu moci dovolit, tak pro to musím něco udělat a do práce chodím stejně jako předtím. Jak říkám, snažím se neodkládat věci, na které mám zrovna teď chuť - jídlo, kulturní akce, zrovna tak i dovolené. Když chci někam jet, tak se snažím to opravdu uskutečnit,“ popisuje paní Alena, jak jí nemoc změnila život.

U mladších žen odhalí nemoc ultrazvuk

Protože Aleně Aksamitové ještě nebylo 45 let, nedoporučil jí lékař vyšetření na mamografu. Ale i ty mladší mají podle primáře Ústecké polikliniky Petra Váši šanci na včasné zjištění nemoci.

„U žen pod 40 let preferujeme ultrazvukové vyšetření. Je to proto, že mladší ženy mají tu žlázu bohatší, hůře přehlednou. Výpovědní hodnota, co se ultrazvuku týká, je vyšší,“ vysvětluje Váša.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme