Téměř všechny měřící stanice na Ostravsku hlásí překročení limitů polétavého prachu v ovzduší

Smogová situace v Moravskoslezském kraji se od pátku výrazně zhoršila. Nejhorší ovzduší je aktuálně v Karviné a v Ostravě, a vyhlídky na další hodiny nejsou lepší.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Moravskoslezském kraji jsou zhoršené rozptylové podmínky, smogem je zahalena i Ostrava

V Moravskoslezském kraji jsou zhoršené rozptylové podmínky, smogem je zahalena i Ostrava | Zdroj: ČTK

„Na četných místech Moravskoslezského kraje, kde je stanoven imisní limit pro 24hodinové koncentrace polétavého prachu na úrovni 50 mikrogramů na metr krychlový, je limit překročen dvojnásobně. Na Karvinsku, ve Věřňovicích a přímo v Karviné je to pak trojnásobně,“ říká meteorolog Roman Volný.

Na vysokém znečištění se kromě průmyslu významně podíl i topení v rodinných domech. V některých obcích dokonce zveřejňují v místních zpravodajích fotky domků, ze kterých se line černý štiplavý dým. Chtějí tím obyvatele od nezákonného pálení odpadů odradit.

Starší lidé a děti při zhoršených rozptylových podmínkách musí omezit pobyt na čerstvém vzduchu. Mladé matky každé ráno kontrolují, jak se dá venku dýchat.

„Přesvědčuju se otevřením okna. Cítím to pachově, naštěstí ne dechem nebo kašlem. Málokdy se díváme na předpověď počasí a spíš na teploty než na smog. Ten nás moc nepřekvapuje,“ vysvětluje paní Dana.

Výraznější zlepšení meteorologové v následujících hodinách nepředpokládají.

Jak vzniká smog | Foto: Michal Jindra

Stanislav Janalík, Zuzana Hálová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme