Tendr na financování nové lanovky na Sněžku se bude opakovat

Nová lanová dráha na Sněžku má stát 299 miliónů. Evropská unie zaplatí 230 milionů, na zbytek si chce Pec pod Sněžkou půjčit. Banky, které mají průběžně financovat stavbu a také poskytnout úvěr investorovi, ale váhají. Do tendru se nakonec žádná nepřihlásila, a město tak musí soutěž opakovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lanovka na Sněžku | Foto: Luboš Veverka

Termín prvního tendru byl 30. září, a banky zájem projevily. Přišlo ale kolem stovky dotazů k podmínkám. Radnice tedy termín prodloužila do 15. října.

Město například požadovalo maximální roční splátku 5 milionů. Při výši úvěru 70 až 90 milionů mohly bankovní domy považovat splácení za příliš dlouhé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek

„Nastavený limit 5 milionů, jistina včetně úroků, byl bankám strašně nízký, protože vycházela splatnost přes 20 let," řekl Radiožurnálu místostarosta Pece Zdeněk Virt a dodal:

„Výše splátek je teď nastavená na 6 milionů jistina plus příslušenství.“

V současnosti v Peci pod Sněžkou připravují novou zadávací dokumentaci. Nové výběrové řízení podle starosty města Alana Tomáška vypíší do konce nového roku. Stavba nové lanovky prý ale zdržena nebude.

„Stavba byla zahájena v září, a tuto chvíli už jsou hotové přeložky inženýrských sítí a komunikace, což jsou zatím řády milionů, které je město schopno financovat ze svého rozpočtu,“ vysvětlil v pořadu Stalo se dnes Tomášek.

Starosta je přesvědčen, že město úvěr nakonec získá. Pec pod Sněžkou má prý kladný rozpočet, žádné dluhy a stabilní příjmy.

Eliška Pilařová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme