Teplé počasí, déšť a tání sněhu zvedají hladiny některých řek

Oteplení a rychlé tání sněhu zvedá hladiny některých řek. Ty by mohly vystoupat na první nebo případně druhý stupeň povodňové aktivity. Od včerejšího večera proto platí výstraha meteorologů. Varování se týká Jihočeského, Plzeňského a Středočeského kraje, dále pak Vysočiny a Prahy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvýšená hladina řeky Smědé v osadě Předlánce u Višňové na Liberecku | Zdroj: ČTK

Na některých místech už se řeky ze svých toků vylily, jde ale jen o drobnější problémy.

Stoupají hlavně horní toky Sázavy, Litavky a Berounky. Na prvním povodňovém stupni je Doubrava ve Žlebech u Kutné Hory. Její hladina se nachází o 90 cm výš než normálně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povodňovou aktivitu ve středních Čechách sleduje redaktor Pavel Pavlas.

Největší problém řeší na Berounsku u obce Hředle, voda ze Stroupinského potoka tam zaplavila silnici třetí třídy směrem na Březovou.

Pozor by si měli dát řidiči i jinde. Na mnohých místech vytéká voda, ale i bahno z polí. To je příklad Cerhovic u Berouna.

Několik ulic zaplaví každoročně v tomto období voda z Berounky v Černošicích u Prahy. Kry tok řeky zablokovaly u tamního jezu i letos. Průtok led omezoval od neděle. Voda se ale tentokrát nevylila. Díky teplému počasí led postupně roztál.

Na tání ledu by si měli dát pozor hlavně bruslaři, a to na jakémkoli rybníku v České republice. Šířka ledu se kvůli oblevě rychle ztenčuje.

Na území středních Čech je několik přehrad a nádrží. Vodohospodáři vodu z přehrad upouští. Připravují se na to, že vody z horních toků přiteče více.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme