Teplice vydávají brožuru pro arabské návštěvníky, chtějí tak předejít nedorozuměním

Lázeňští hosté z dalekých zemí tráví v Teplicích jen několik měsíců v roce. Hlavně z arabských států ale přijíždějí i s početnými rodinami. Neznají často naše zvyklosti a zákony a pak dochází k třenicím s místními obyvateli - třeba kvůli odpadkům na trávníku nebo rušení nočního klidu. Teplický magistrát chce problémům předcházet, a proto druhým rokem vydává informační brožuru v arabštině i s piktogramy. Hosté se v ní dočtou třeba to, že do bazénu si musí vzít plavky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šanovský park v Teplicích | Foto: Gabriela Hauptvogelová

„Nikomu asi nevadí, jestli má na sobě malé plavky, plavecký neopren nebo má tělové plavky, který má materiál jako plavky. Jde spíš o to, aby nám arabské ženy nevstupovaly do bazénu v běžném oděvu, což se stává,“ vysvětluje náměstek teplického primátora Hynek Hanza z ODS.

V brožuře je i souhrn arabskými turisty často porušovaných dopravních předpisů - třeba zákaz vjezdu nebo povolené rychlosti. A nabízí také další informace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do bazénu jen v plavkách, informuje brožura arabské návštěvníky v Teplicích. Víc od Gabriely Hautvogelové

„Kde třeba mohou děti najít vyžití, ať už to jsou hřiště nebo volná prostranství, aby arabští návštěvníci nebyli natolik koncentrovaní v daném místě, kde to přináší problémy a střety s občany města,“ upozorňuje Hanza.

Brožuru mohou návštěvníci dostat ve své zemi od cestovních kanceláří, které lázeňské pobyty zprostředkovávají, mají ji v teplické Muslimské obci, lázeňských domech i na kuvajtské ambasádě.

Ve městě bude podle Hynka Hanzy opět působit interkulturní asistent - Syřan, který má české občanství a dlouhodobě tu žije. Osvědčil se už loni, třeba při společných hlídkách se strážníky.

„Nejlepší je, když informaci sděluje arab arabovi, protože tam jsou odbourány neznalosti kultur a hlavně elementární důvěra toho, že je to člověk mně bližší," dodává.

Šanovský park v Teplicích | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Podobně loni působila také skupina muslimských obyvatel Teplic původem z arabských zemí. Uklízeli například s hosty odpadky v parku, vysvětlovali a vyvěšovali plakáty v arabštině. Loni i letos pořádali společenské dny pro Tepličany.

„Abychom se poznali, seznámili se navzájem, řekli si o problematice. Možná mnoho z našich spoluobčanů neznají muslima naživo,“ říká Abbas Jahaf.

Podle vedení města i městské policie se osvěta i asistent osvědčili. Jiný názor má Iva Procházková, která bydlí nedaleko Šanovského parku:

„Já si nemyslím, že by lázeňští hosté nevěděli, jak se u nás mají chovat. Myslím si, že u nich mají také televizi a zprávy o tom, jak to v Evropě chodí. Není to o povědomí, je to o vůli. Děláme chybu v tom, že jim ustupujeme a neustále udělujeme nějaké výjimky. Brzy si zvyknou na to, že po nich to právo nevymáháme.“

Ředitel městské policie Michal Chrdle odmítá, že by návštěvníkům strážníci měřili jiným metrem - pro všechny podle něj platí: poprvé domluva, podruhé pokuta.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme