Teplický soud poprvé potvrdí dohodu o vině a trestu. Podvodník se tak vyhne vězení

Teplický soud dnes vůbec poprvé potvrdí takzvanou dohodu o vině a trestu. Podvodník z Duchcova tak dostane nižší trest a musí nahradit škodu, ale vyhne se vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

27letý Jindřich Svoboda z Duchcova si nechával od zdravotní pojišťovny proplácet náklady za cestování to pražské nemocnice, kde ale nakonec nebyl. Částka se od června 2008 do loňského února vyšplhala na skoro 950 tisíc korun.

Za podvod mu tak hrozilo 2 až 8 let vězení. Tomu se ale zřejmě chtěl vyhnout, a tak přistoupil na dohodu. Musí vrátit všechny peníze a dostane tříletý trest s pětiletou podmínkou.

Takováto dohoda se u soudu v Teplicích objeví vůbec poprvé. Přitom je možné je uzavírat už od loňského září. Obviněný se v takovém případě musí přiznat a vzdát se práva na odvolání. Státní zástupce ‘na oplátku‘ navrhne nižší trest, než by mu hrozil.

Uzavřou pak dohodu, v případě Jindřicha Svobody to bylo už začátkem prosince, a soudce ji potvrdí. Poté už na ní nesmí nic měnit.

Dohody o vině a trestu je ale možné uzavírat jen u činů se sazbou do 10 let, které nejsou závažné. Jejich výhoda je v tom, že se tak v mnoha případech zrychlí řízení a ušetří se i peníze.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme