Teplický soud se chystá udělit dealerovi drog předem dohodnutý trest

V trestním řízení už pět měsíců existuje možnost vyhnout se zdlouhavému hlavnímu líčení a podepsat takzvanou dohodu o vině a trestu. Trest dojednaný státním zástupcem a obhájcem dnes poprvé udělí také okresní soud v Teplicích. Jde o případ dealera drog z Chomutova, který v Teplicích prodával pervitin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko

Soudcovské kladívko | Foto: Stock.xchng

Dohoda je rychlejší než běžný soudní proces, ve kterém by v tomto případě museli svědčit především narkomani.

Právě takové lidi není podle soudce Miroslava Čapka jednoduché k jednání dostat, a to by se proto mohlo táhnout i několik měsíců.

Státní žalobce navrhuje dealerovi čtyři až pět let ve vězení, podle Čapka je ale ochoten se dohodnout na třech letech. Obžalovaný se také bude muset vzdát práva na odvolání a přiznat vinu. Výsledek jednání s obhájcem bude znám dnes dopoledne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek krajského státního zástupce v Ústí nad Labem Dan Anděl přiblížil zkušenosti s dohodou o vině a trestu

Obecně platí, že soud nemůže potvrdit takovou dohodu, kdy je trest nepřiměřený, protože za ni ručí stejně jako za kvalitu rozsudku.

Podle ministerstva spravedlnosti využívají státní zástupci dohodu o vině a trestu, která platí od loňského září, zatím jen výjimečně. Měsíčně skončí schválením dohody pouhé jednotky případů.

„Nejen mezi obviněnými, nejen mezi obhájci, ale také mezi státními zástupci si musí najít své místo, najít své příznivce. Myslím si, že časem bude aplikace této právní úpravy častější,“ věří náměstek krajského státního zástupce v Ústí nad Labem Dan Anděl.

Dohoda má pomoci i obětem

Dohoda o vině a trestu má v neposlední řadě ulehčit obětem, které pak nemusí vypovídat před soudem v hlavním líčení, což mnozí špatně snášejí, a zároveň lépe chránit jejich práva.

„Podmínkou mimo jiné je, že splníte všechny povinnosti, které jako pachatel máte vůči oběti trestného činu, což se dneska při rozsudcích ne vždycky děje,“ vysvětluje exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Uplatnit dohodu je možné jen u činů se sazbou do deseti let trestu odnětí svobody. Pokud na ni obviněný přistoupí, neznamená to ale nutně, že dostane nižší trest.

Soud, jednací síň (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Český právní řád nenabízí obligatorně nějakou výhodu obviněnému v případě, že přistoupí na dohodu o vině a trestu. Nicméně pochopitelně je třeba zohlednit při vyjednávání o druhu a výši uvažovaného trestu doznání obviněného, což je obecná polehčující okolnost, ke které je pochopitelně třeba přihlížet,“ dodává Anděl.

Možnost dohodnout se na výši trestu teď využili také u zlínského soudu v kauze metanol. Pachatel uhradil škodu a nejspíš tak vyvázne s podmínkou.

Dohodu s 48letým prodejcem otráveného alkoholu z Frýdecko-Místecka uzavřel státní zástupce a teď čeká, zda ji schválí soud. Státní zástupce na dohodu přistoupil, protože senior, který se alkoholem otrávil, nebude mít podle lékařů trvalé následky.

Martin Drtina, Gabriela Hauptvogelová, Alžběta Havlová, Kristina Winklerová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme