Teplo v Liberci zlevní, teplárna buduje kogenerační jednotky za půl miliardy korun

Po letech sporů to vypadá, že se lidé bojující za snížení cen za dodávky tepla z liberecké teplárny dohodli s vlastníky tohoto teplárenského zařízení na kompromisu. Teplárna vybuduje tři samostatné plynové kogenerační jednotky, které budou vyrábět levnější teplo a elektřinu. Město pak bude podporovat centrální zásobování teplem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Topení - regulace teploty

Topení - regulace teploty | Foto: Ladislav Bába

„Já nevím, jak to budu dělat. Budu se asi koupat jednou za měsíc…,“ stěžovala si před časem důchodkyně, která se musela chtě nechtě smířit se stoupajícími cenami za dodávky tepla a teplé vody z liberecké teplárny. Vlastníci domů i bytová družstva s teplárnou se ale nesmířili, založili sdružení, vyjednávali, a dokonce se někteří chtěli od teplárny odpojit.

S cenami za mazut a další topivo lze asi málo udělat, uznával argumenty teplárny Petr Černý, ředitel bytového družstva Sever. Když se stal libereckým radní, teď je nezařazeným, založil magistrátní skupinu Teplo pro Liberec a hledal možnosti, jak snížit ztráty v zastaralých rozvodech, a tím snížit ceny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možné zlevnění tepla a teplé vody v Liberci se zajímala reportérka Ivana Bernáthová

K podpisu se teď chystá dohoda, že teplárna postaví tři účinné a ekologické kogenerační jednotky za půlmiliardy korun.

„S Teplárnou Liberec, respektive s jejím majitelem MVV Energie, jsme připravili text memoranda, ve kterém se město sice do budoucnosti zavazuje podporovat systém centrálního zásobování teplem, nicméně na rozdíl od minulosti nikoliv bezpodmínečně. Jedna z podmínek je, že cena tepla neporoste. Po investici do kogeneračních jednotek by měla cena tepla v Liberci klesnout.“

Podle mluvčí MVV Energie.cz Pavly Kutlu už teplárna zahájila výstavbu první kogenerační jednotky ve čtvrti Františkov. V dalších dvou etapách vzniknou i v Pavlovicích a Vratislavicích.

Podle vedoucího odboru hlavního architekta města Petra Kolomazníka je dohoda jedinou cestou, jak zamezit trendu odpojování domů od teplárny.

„Odpojování vede k tomu, že režie provozu je stále stejná a ty náklady musí být rozpočítávány na jednotlivé odběratele,“ vysvětluje.

To znamená, že další vlnou odpojování by se cena tepla zvyšovala a doplatily by na to domy, kde nejsou přívody plynu. „V sídlištích, tam nejsou plynovodné rozvody,“ přibližuje energetik Josef Kobrle. A týká se to opravdu obřích sídlišť, jako je Kunratická nebo Rochlice, kde žijí tisíce lidí.

Dohoda města a teplárny by jim proto měla vyhovovat. Nehrozí, že se rozpadne teplárenská síť a oni nezůstanou bez tepla a teplé vody. Zároveň se jim i sníží cena.

Ivana Bernáthová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme