Terapeutickou dílnu na Hlučínsku se podařilo zachránit, zavládl tam opatrný optimismus

Několik měsíců strachu prožili hendikepovaní lidé ze sociálněterapeutické dílny v Ludgeřovicích na Hlučínsku. Hrozilo jí, že zanikne kvůli nedostatku peněz. Moravskoslezské neziskovky se totiž na začátku roku dostaly do finanční krize kvůli zkráceným dotacím z ministerstva práce a sociálních věcí. Některé musely zavřít nebo alespoň omezit svou činnost. Ludgeřovická dílna to nevzdala a podařilo se jí se opět postavit na nohy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovnice keramické dílny Chráněných dílen Sdružení Neratov

Pracovnice keramické dílny Chráněných dílen Sdružení Neratov | Foto: Milan Kosina | Zdroj: Český rozhlas

Teď už je v dílně opět klid, lidé si povídají nebo jsou ponořeni do práce, hraje tiše rádio, občas zachrastí osmák degu v kleci nebo zavrčí konvice, když si někdo vaří kávu. V únoru to ale vypadalo úplně jinak.

„Teď už jsem ráda. I tihle lidé, jako jsem já, jsou prostě potřební na pracovním trhu. Někteří lidé nechtějí pracovat, ale tihle chtějí, jenomže nemůžou, protože mají nějaký zdravotní hendikep,“ říká 29letá Tereza a sklání se nad hrníčkem z keramiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

V sociálně-terapeutické dílně v Ludgeřovicích na Hlučínsku natáčela Jana Jeckelová

Charita Hlučín, které dílna patří, nepolevila a za své zařízení u ministerstva bojovala a nakonec se jí to vyplatilo.

„Podařilo se nám nakonec získat 300 tisíc korun, ale ještě máme podanou žádost na Moravskoslezském kraji a podle kuloárních informací to vypadá, že by se částka mohla snad blížit 200 tisícům. Ta by umožnila dílně nejenom přežít, ale opětovně trošku rozšířit služby,“ říká ředitel Charity Hlučín Lukáš Volný.

Atmosféra se podle něj uvolnila a klienti i jejich rodiče se opět usmívají. „Teď se situace výrazně zlepšila, klienti vědí, že budou mít kam chodit. V tuto chvíli je to fajn,“ dodává.

Důvod k radosti mají i zaměstnanci. Bude jich opět více a přibude i hendikepovaných. „Klientů by mohlo docházet deset až dvanáct denně, teď dochází tak pět až sedm. Jednotlivé dílničky zůstanou zachovány, bude se dělat keramická výroba, kreativní tvorba a něco málo bude i z textilní výroby. Impuls pokračovat v dílně dál každému o sto procent zlepšil náladu,“ vypráví vedoucí dílny Kateřina Krzikallová.

Přesto jsou mnozí radši opatrní. „Zatím se ještě moc neraduju, protože to nechci zakřiknout. Čekám, až to bude definitivní,“ říká slečna Tereza. Ludgeřovické dílně dělá starosti ještě příští rok – vedení se totiž obává, aby se situace z letošního roku neopakovala.

Jana Jeckelová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme