Terčem kyberšikany se stávají i senioři. V Novém Boru se učí, jak bezpečně užívat internet

Moderní technologie už nepředstavují pro seniory nepřátelské území. Naopak, neustále stoupá počet jejich uživatelů v důchodovém věku. Ti sice ovládají práci s počítačem, ale často netuší, jaké nebezpečí na ně ve virtuálním světě internetu čeká. I proto pořádají v Novém Boru na Českolipsku kurzy bezpečného surfování po internetu pro seniory.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kyberšikana, ilustrační foto

Kyberšikana, ilustrační foto | Foto: Stock.xchng, Uživatel: crirez

„Řekl bych, že se zvyšuje počet seniorů, kteří jsou uživateli počítačů. Je to pro ně způsob komunikace s rodinnými příslušníky, dětmi, vnoučaty. Jsou i tací, kteří si bez problémů dokážou přes internet nakoupit,“ vysvětluje Daniel Nerad, vedoucí novoborských sociálních služeb.

Přestože Vladimír Formánek není, na rozdíl od Věry Drábkové, počítačovým začátečníkem, pro oba seniory bylo absolvování kurzu užitečné.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Novém Boru na Českolipsku se konají kurzy bezpečného surfování po internetu pro seniory

„Lektorka nám říkala, abychom si dávali pozor na věci, které nás hned napadnou, že nejsou úplně normální,“ říká Věra Drábková a Vladimír Formánek doplňuje: „Poslala (lektorka) jeden takový mail a ukázala nám, kam se máme podívat na adresu, která to odeslala. Už podle adresy víme, jestli to máme otevřít.“

„Kdyby přišel mail z adresy, kterou bych neznala, tak to nechám a neotevřu. Je to proto, abych do počítače nezatáhla nějaký vir," upřesňuje Věra Drábková.

Podle lektorky počítačových kurzů pro seniory Martiny Burešové jsou právě starší lidé důvěřiví nejen při styku člověka s člověkem, ale také při kontaktu na dálku prostřednictvím internetu.

„Je tam hlavní ohrožení v tom, že senioři neskrývají svojí identitu. V takovém případě jsou ohrožení krádeží dat, fotografií a následně vydíráním. Jsou ohroženi i šikanou.“

Martina Burešová se setkává i s tím, že na kurzy chodí senioři, kteří už špatnou zkušenost mají za sebou.

„Setkali jsme se s vydíráním i se šikanou. Šikana, se kterou jsme se setkali, probíhala na Facebooku tak, že tam rádoby přítel komentoval příspěvky vulgárně a našemu uživateli nadával.“

Seniory ohrožují i hoaxy

Pro důvěřivé seniory představují nebezpečí i tzv. hoaxy. Poplašné zprávy, ve kterých se většinou žádá o finanční příspěvek na léčbu nemocného dítěte.

Aby se lidé v důchodovém věku vyvarovali nebezpečí, které představují sociální sítě nebo nezabezpečené osobní údaje, nabízí sociální služby kurzy bezpečné práce s internetem pro seniory až do konce roku.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme