Terezín se obává invaze komárů, hygienici prověřují místa před postřikem

Plochy kolem Terezína, zatopené během povodní, mohou být semeništěm komárů. Voda se drží v kanálech, travnaté plochy i pole jsou podmáčená. Deratizační firmy jsou připraveny na pokyn hygieniků začít s postřikem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U Terezína povolila provizorní hráz z hlíny a voda zaplavila část Nových Kopist | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Místem, které zkoumali pracovníci hygienické stanice spolu s deratizační firmou jako první, byly pevnostní příkopy. V kanálech se drží voda, tráva kolem je silně podmáčená.

„Ve stojaté vodě v šancích nebyly nalezeny ani vajíčka, ani larvy," konstatuje litoměřická hygienička Ladislava Matějíčková.

„Bude se pokračovat v hlídání té lokality, a pokud se najdou ta stádia, na jejichž hubení je určen tento přípravek, tak se to udělá, až to bude aktuální, aby to bylo načasované správně."

Přehrát

00:00 / 00:00

O komárech v Terezíně natáčel redaktor Miroslav Zimmer

Tím přípravkem by měl být americký Vectobac - larvitid, který hubí komáří larvy ve vývinu. „Nezabíjí už vylíhnuté dospělé jedince. Je to ekologický preparát."

Lidé z ústecké deratizační firmy mají v aplikaci jasno.

„Musí se to vzít postřikem, koncentrace se dělá taková, aby to bylo vyhovující právě podle toho, jaké budou vzorky,“ říká Božena Kynkalová a pokračuje:

„Spojíme se s hygienou, jestli tam bude nález, pak můžeme nastoupit okamžitě. Teplo to urychlí, zatím to pracuje a zapáchá. Takže uvidíme,“ dodává.

Terezínští však upozorňují hygieniky, že by se měly ošetřit nejen pevnostní příkopy a zamokřené zatravněné plochy, ale i vodou podmáčená pole u Nových Kopist, kde se stále drží voda. Mají zkušenosti z roku 2002.

„Tam ti komáři se pomnožili, už z toho důvodu by na to měli myslet. Tam se určitě komáři množit budou,“ dodává starostka za Evropské demokraty Růžena Čechová.

Miroslav Zimmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme