Terezínská tryzna připomněla oběti fašismu. Němcová mluvila o odpovědnosti

Na terezínské oběti fašismu, ale i na zachránce židovských dětí Sira Nicolase Wintona vzpomněli účastníci dnešní tryzny v Terezíně. Pietnímu aktu přihlížela na Národním hřbitově více než tisícovka lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, vicepremiérka Karolína Peake a předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se zúčastnili tradiční tryzny v Terezíně | Zdroj: ČTK

Setkání nad hroby obětí je vždy dialogem mezi živými a mrtvými, berme si z něho odpovědnost k nim i sobě samým, uvedla mimo jiné v projevu předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

„Otázka je spíše, jestli jsme ochotni bránit se každý sám za sebe v případě, že by někdo, kdo chce narušit náš život, jestli jsme ochotni se tomu postavit a jestli každý z nás bude mít tolik odvahy, aby to udělal a nespoléhal, že to za něj udělá někdo jiný,“ dodala.

Terezínem i nedalekým koncentračním táborem v Litoměřicích prošlo za války přes 200 tisíc lidí z celé Evropy. 42 tisíc z nich útrapy nacistické perzekuce nepřežilo.

Miroslav Zimmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme