Tesařský kurz má dlouhodobě nezaměstnaným z Ostravska pomoci najít práci

Desítka nových adeptů na tesaře se dnes začíná učit v Havířově. Několikaměsíční rekvalifikační kurz tam zahajuje ostravská nezisková organizace Vzájemné soužití. Má pomoct lidem, kteří jsou dlouhodobě na úřadě práce a nemohou sehnat místo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tesaři

Tesaři | Foto: Aleš Spurný

„Je to těžké, prvně uhradím byt a pak jídlo,“ říká Martin Halabrin z Ostravy, který je tři roky bez práce. Vyjít s minimem peněz pro něj není jednoduché, navíc když se stará o rodinu.

„Tato možnost mi umožňuje dodělat si vzdělání. Byl jsem mladý, hloupý, nedodělal jsem si ho. Tak teď to zkusím dodělat. Už mám udělanou jednu rekvalifikaci – dva svářečské průkazy, práce rukama je lepší než práce hlavou. Na to tu jsou jiní,“ dodává.

Rekvalifikační kurzy má v organizaci Vzájemné soužití na starosti Lucie Foldynová. Kromě tesaře vybrali i další obory - kamnáře, lakýrníka-natěrače a klempíře.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rekvalifikačních kurzech pro dlouhodobě nezaměstnané informovala redaktorka Jana Jeckelová

„My jsme vše konzultovali jak na úřadě práce, tak se zaměstnavateli i s naší cílovou skupinou. Vybrali jsme taková řemesla, po kterých je skutečně poptávka,“ uvádí Foldynová.

Po absolvování kurzu mají adepti plnou kvalifikaci. „Buď nastoupí někde u zaměstnavatele, nebo si mohou vyřídit živnostenské oprávnění a samostatně podnikat,“ vysvětluje Foldynová.

Pan Martin by rád zvolil první možnost a našel si práci u některé z firem: „Do července bych si udělal výuční list, pak asi nastoupím k nějaké firmě a budu pokračovat v práci.“

„Pro ty, kteří by chtěli nastoupit u zaměstnavatele, máme mzdové příspěvky a nějaké kontakty na firmy. Takže ne všem, ale mnohým můžeme pomoci i s nalezením pracovního uplatnění,“ dodává Lucie Foldynová.

Tesařský kurz potrvá do konce dubna a během půl roku se postupně začnou učit také budoucí lakýrníci, kamnáři a klempíři.

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme