Test otravu metanolem u muže z Broumovska neprokázal. Podle lékařů jí ale vše nasvědčuje

V Královéhradeckém kraji zřejmě opět udeřil metylalkohol. Od úterý je v náchodské nemocnici hospitalizován 71letý muž. Je ve vážném stavu a vše zatím nasvědčuje, že se opravdu otrávil pančovaným alkoholem. Ačkoli test na otravu metanolem byl negativní. Policie se o případ okamžitě začala zajímat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Whisky | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Z pondělí na úterý ve 4 hodiny ráno byl přijat pacient na chirurgické oddělení s podezřením na bolesti břicha. Zvracel. Byl přeložen pro kritický stav na resuscitační oddělení,“ říká primář oddělení ARO náchodské nemocnice Antonín Housa.

71letý muž je v této chvíli v umělém spánku a je napojen na umělou plicní ventilaci. Jeho stav je velmi kritický. „Vše nasvědčuje tomu, že se jednalo o intoxikaci metylalkoholem,“ dodává Housa.

Stoprocentně to ale lékaři říct nedokážou, interval od požití alkoholu do příjmu pacienta v nemocnici byl podle Housy až moc dlouhý: „Metylalkohol se potom štěpí na kyselinu mravenčí a na další metabolity, takže i když je test na metylalkohol negativní, tak to otravu metylalkoholem nevylučuje.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o případu zjišťoval redaktor Ondřej Vaňura

Právě kvůli tomu, že byl muž do nemocnice přivezen pozdě, nedostal lék proti metylalkoholu. Ani ten by mu už ale asi nepomohl.

O případ se hned po přijetí pacienta začala zajímat policie. Zjišťuje, jak se důchodce k závadnému alkoholu dostal. „Provedli jsme kontrolu ve všech provozovnách, restauracích, prodejnách; všude tam, kde by muž mohl alkohol získat,“ uvádí Eva Prachařová z náchodské policie.

Při kontrolách ale policisté žádné problémy neobjevili. Je tak pravděpodobné, že muž pil alkohol, který měl už delší dobu doma. „Zatím to opravdu nevypadá, že by tady na Náchodsku byla nějaká vlna otrav metylalkoholem,“ potvrzuje Prachařová.

I přesto je ale na místě opatrnost. Rozhodně by lidé nadále neměli pít alkohol, o jehož původu mají jakékoli pochyby.

„V souvislosti s tím bychom chtěli občany opět upozornit, aby žádný podezřelý alkohol, o kterém nevědí, odkud je, nebo je nějakým způsobem divný, raději vůbec nepili a samozřejmě také neskladovali, protože by se ho mohl napít i někdo jiný,“ dodává Prachařová.

V Královéhradeckém kraji se až do této doby objevila jen jedna otrava metylalkoholem. V říjnu loňského roku vypil jedovatý alkohol muž z Broumovska, dodnes má poškozený zrak.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme