Těžba v Podkrušnohoří ohrožuje zámek Jezeří

Kdysi byl zámek Jezeří na Mostecku symbolem společenského a kulturního blahobytu rodu Lobkowiczů. Dnes je to spíše osamělé torzo na úpatí Krušných hor, které připomíná bolest místního regionu: rozsáhlou těžbu hnědého uhlí. O kulturní památku, kterou obklopuje obrovská těžební jáma lomu Československé armády teď mají strach nejen obyvatelé nedalekého Horního Jiřetína, ale i památkáři. Svah se pod zámkem trhá, půda se sesouvá. Vedení obce proto volá po úplném zastavení těžby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jezeří znovu ohrožují trhliny

Jezeří znovu ohrožují trhliny | Foto: Filip Jandourek

Dlouhé trhliny křižují svah pod Krušnými horami. Kopec je nedaleko Horního Jiřetína na Mostecku roztrhán velkými puklinami, půda se tu drolí do obrovské těžební jámy lomu Československé armády. Nad ním se tyčí zámek Jezeří. Naposledy se tady utrhl svah na začátku roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petry Benešové

Kastelánka Hana Krejčová proto při kontrole lokality kličkuje mezi trhlinami na zvlněném svahu. „Vůbec nevím, jak bude sezóna probíhat,“ lamentuje. „Když vidím rozsah sesuvů a předpokládám jejich postup, tak mám pocit, že přijdeme o komunikaci, nebo, že bude komunikace narušena a s tím samozřejmě zkomplikovaný provoz a celá návštěvnická sezóna,“ strachuje se.

Podobně se bojí i zástupci Horního Jiřetína. Místostarosta Vladimír Buřt ukazuje na postupující sesuv půdy. Jde o pokračování velkého sesuvu, který tady byl před měsícem. „Teď pomalu ve dnech, kdy se mění teploty a vlhkost dochází k dalším sesuvům, které na to navazují,“ popisuje.

Přeruště těžbu a nechte geology prozkoumat území, vyzývají místní

Vedení obce proto volá po zastavení těžby. Alespoň do doby, než území podrobně prozkoumají odborníci. Geolog Jan Marek, který se sesuvy půdy v Krušných horách už dlouhodobě zabývá, říká, že praskliny se v zemi neobjevily nově.

Hana Krejčová je kastelánka zámku Jezeří | Foto: Filip Jandourek

„Jsme v místech, kde se to potrhalo už v 50. letech. V roce 1952 se objevily trhliny poprvé jako následek hlubinné těžby uhlí. Vydobyly se poměrně velké prostory a ty se potom zavalovaly,“ přibližuje historii oblasti.

Pokud chtějí těžaři stabilizovat území, musí podle geologa odtěžené prostory opět zasypávat zeminou. Podle něj ale stabilizace nebude nikdy dokonalá, protože je na bezpečné zajištění lokality málo horniny. Když tedy přijde prudký mráz a po něm obleva, kopce se prý začnou propadat znovu. V tomto případě je podle Marka na místě, alespoň dočasně přerušit těžbu a území prozkoumat.

Jezeří znovu ohrožují trhliny, místostarosta nedalekého Horního Jiřetína Vladimír Buřt a geolog Jan Marek | Foto: Filip Jandourek

Praskliny se na mapě táhnou až k ochrannému pilíři, který drží zámek. Ochranu ještě má i zbytek zámeckého arboreta, kam se s kastelánkou Hanou Krejčovou vydáváme. Stále tu najdete vzácné rostliny, které kdysi byly chloubou zámeckého parku. Zastavujeme u magnólie ováté. „Vyskytuje se sporadicky. Má krásné velké listy podobné fíkusu. Vprostřed hvězdice listů sedí vždycky bílý květ jako leknín,“ rozplývá se Krejčová nad místní flórou.

Bez sanací těžařů by sesuvy byly ještě horší

Horní Jiřetín, který doposud chrání před zánikem těžební limity, uvažuje o podání žaloby na těžební společnost Litvínovská uhelná. Její generální ředitel Petr Kolman ale jakákoliv rizika odmítá. Těžaři podle něj mají vše pod kontrolou. Navíc, kdyby se prý zastavila těžba, nebylo by čím zasypávat odtěžené prostory.

Jezeří znovu ohrožují trhliny, generální ředitel Litvínovské uhelné a.s. Petr Kolman. | Foto: Filip Jandourek

„Vytvářejí se opěrné lavice. Kdyby se těžba zastavila, nebudeme vytvářet lavice a nevím, jakým jiným způsobem by to tady chtěli sanovat,“ namítá.

Je tedy jasné, že se těžba kvůli sesuvům nezastaví. Jestli se ale trhliny ve svazích pod zámkem Jezeří přestanou zvětšovat, to dnes nikdo nedokáže odhadnout. Zámek tak zřejmě čeká nejistá budoucnost.


Zámek v Jezeří

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme