Těžbu i průzkum břidlicových plynů v Podkrkonoší odmítli účastníci besedy v Náchodě

‚Těžbu břidlicových plynů tady nechceme a nepotřebujeme ani žádný průzkum,‘ zaznělo jasně na včerejší besedě v Náchodě. Do svého Speciálu pozval Martin Veselovský náchodského starostu, zástupce ministerstev životního prostředí a obchodu a průmyslu, odborníka na geologii i zástupce občanských iniciativ. Aulu náchodského gymnázia se 150 místy pak zaplnila nespokojená veřejnost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciál Martina Veselovského z Náchoda

Speciál Martina Veselovského z Náchoda | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Co je tady zvláštní na Náchodsku, na Trutnovsku? Tady je spousta věcí, které jsou neopakovatelné,“ uvedl jeden z účastníků besedy.

„Voda!“ ozývalo se z publika.

Zdroje pitné vody pro velkou část Královéhradeckého kraje si obyvatelé cení víc než případných zásob plynu, zaznívalo také z publika. Proč ale přes odpor veřejnosti ministerstvo neřekne těžbě jasné ne, se ti, kteří přišli na besedu, nedozvěděli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jiřiny Mužíkové z besedy v Náchodě o těžbě břidlicových plynů v Ranním Radiožurnálu.mp3

„Páni z ministerstva nedokázali odpovědět na víc než polovinu otázek, které jim položil jak moderátor, tak tady diváci v sále a to mě děsí, protože si nedovedu představit, že zástupci ministerstva, kteří by nás měli přesvědčit o tom, že celá věc je naprosto v pořádku, předložit nám všechny argumenty a vysvětlit nám, jak to bude fungovat, tak sami nevidí, jakým způsobem to celé bude probíhat,“ řekl další z účastníků.

Další ženu zajímalo, jaký je rozdíl mezi vrty, ale to se také nedozvěděla. „Kličkovali jak zajíci,“ dodala na adresu hostů.

Z jejich odpovědí nebyl moudrý ani moderátor Martin Veselovský.

„Rozumím tomu, že správní řád je nějak nastaven, ale taky někdo mohl použít selský mozek a tomuhle všemu se dalo vyhnout a my jsme tady dneska nemuseli být, což na druhou stranu by podle mě zamezilo skvělé debatě, protože je ideální, když lidé sedí na jedné straně, jsou i naštváni z toho, že státní správa jim z jejich pohledu chce něco provést a můžou minimálně dva lidi ze státní správy konfrontovat. To je ideální,“ řekl Martin Veselovský.

O průzkumném území pro těžbu břidlicových plynů v Podkrkonoší by ministerstvo životního prostředí mělo rozhodnout do tří týdnů.

Eva Presová, Jiřina Šmídová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme