Těžební limity jsou na Mostecku před volbami hlavním tématem

Kdysi to bylo honosné sídlo rodu Lobkowiczů, teď bojuje zámek Jezeří o přežití. Impozantní barokní stavba se tyčí v Podkrušnohoří nad těžební jámou. Rypadla strojů už ji ohlodala kolem dokola a k zámku vede poslední příjezdová cesta. Pokud vláda v budoucnu prolomí těžební limity, Jezeří se ocitne prakticky na pustém ostrově. Zaniknou desítky domovů obyvatel nedalekých obcí Černice a Horní Jiřetín. Strach z další těžby uhlí je proto i teď před komunálními volbami jedním z hlavních témat místních.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Jezeří nad propastí uhelného dolu.

Zámek Jezeří nad propastí uhelného dolu. | Foto: Tomáš Adamec

Výlet na zámek doprovází neustálý hluk, který připomíná několikaproudou dálnici. Při pohledu ze zámeckých ochozů ale každému turistovi dojde, že to nehlučí auta, ale těžební rypadla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Těžební limity jsou na Mostecku před volbami hlavním tématem. V Horním Jiřetíně natáčela reportérka Petra Benešová

Pod Jezeřím se rozkládá obrovský kráter dolu Československé armády. Tenhle pohled praští do očí každého.

„Ten kontrast je veliký. Já jsem samozřejmě proti, ale myslím si, že lobby fungují svým způsobem, takže to ani nebude záležet na lidech, ale na tom, co se odehraje,“ míní jeden z návštěvníků zámku.

Pohled na uhelnou jámu skoro rozpláče další návštěvnici Zdeňku Tripatickou. Ta už si s těžbou užila své před čtyřiceti lety, kdy ji rypadla vyhnala z rodného Mostu.

„Když se na to podívám, chce se mi brečet. Jestli k tomuhle nemá někdo cit ani vztah, protože přivandroval kdoví odkud, tak je mu to jedno. Bydlí jinde, narodil se jinde a nic mu to neříká. Ale pro pár kbelíků uhlí zlikvidovat fůru vesnic a měst…,“ říká.

Zdenka Tripatická se dokáže vžít do kůže obyvatel Černic a Horního Jiřetína, kteří teď stejně jako zámek Jezeří bojují doslova o přežití.

Námluvy uhlobaronů už v Jiřetíně zaujaly přes 50 rodin

Nečasova vláda sice slíbila, že těžební limity neprolomí, jenže lidé se bojí, že lobby uhlobaronů bude silnější, potvrzuje prodavačka v jednom z jiřetínských obchodů:

„Budou lidem nabízet peníze za baráky, a to bude asi dělat hodně. Dost lidí už o tom mluvilo, že by dům prodali a že by šli někam jinam. Já jsem se tu narodila, tak bych radši byla tady.“

Obyvatelé Horního Jiřetína se dělí na dva tábory - jedni nechtějí opustit své domovy a druzí chtějí s těžaři vyjednávat. | Foto: Tomáš Adamec

Energické ženě se nelíbí, jak si někteří její sousedé nechávají dělat od těžařů finanční odhady nemovitostí. Námluvy uhlobaronů už zaujaly v Jiřetíně více než padesát rodin. Mezi nimi je i Petr Leichner, který vede Hnutí Dialog a s těžaři úzce spolupracuje.

„Situace ohledně limitů je sice v současné době taková, jaká je, ale problém těžby tím pádem není odsunut. Bude se muset řešit, zda Jiřetín bude muset ustoupit těžbě, či nikoliv,“ připomíná Leichner. Proto také kandiduje v komunálních volbách za Hnutí Dialog.

Volby napoví o poměru sil mezi odpůrci a zastánci těžby

Těžaři se snaží zavázat si Jiřetín a Černice různými způsoby. Například letos poslala Litvínovská uhelná 300 tisíc korun na sportovní hřiště a také na kotel v tělocvičně.

Vedení radnice se ale s uhlobarony odmítá bavit, říká starosta Jiřetína Branko Glavica: „My jsme odsouhlasili v zastupitelstvu usnesení, že nebudeme s těžaři o těchto věcech vyjednávat.“

Jaký nakonec bude osud obcí na Mostecku, ukáže až čas. Už teď ale napoví říjnové komunální volby, ve kterých zvítězí buď zastánci, nebo odpůrci těžby.

Martin Hromádka, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme